Kiedy auto przestaje być używane, właściciel pojazdu raczej nie chce dalej płacić ubezpieczenia. Niestety, jest to konieczne tak długo, jak długo samochód jest zarejestrowany. Z tego powodu, aby uniknąć dodatkowych kosztów, konieczne jest dopełnienie formalności i wyrejestrowanie samochodu. Sprawdźmy, jak to zrobić.
- Kiedy i w jakich przypadkach jest możliwe wyrejestrowanie pojazdu?
- Jakie dokumenty są potrzebne, aby wyrejestrować samochód?
- Wyrejestrowanie auta – co jeszcze warto wiedzieć?
Jakie dokumenty są potrzebne do wyrejestrowania samochodu i kiedy można się na to zdecydować? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.
Kiedy i w jakich przypadkach jest możliwe wyrejestrowanie pojazdu?
Wyrejestrowanie samochodu jest możliwe w kilku przypadkach. Nie zawsze są one przewidywalne, warto jednak wiedzieć, jakie kroki podjąć dla zachowania własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim samochód należy wyrejestrować w przypadku kradzieży pojazdu. To jednak nie jedyna taka sytuacja. Wyrejestrować auto należy także w przypadku sprzedaży pojazdu za granicę, wycofania go z ruchu drogowego lub kiedy nastąpi zmiana właściciela bądź danych, trwała utrata pojazdu, lub przekazanie go do stacji demontażu pojazdów. Warto także dowiedzieć się, jakie osoby powinny być obecne przy wyrejestrowaniu pojazdu.
Wyrejestrować samochód może:
- właściciel,
- współwłaściciele pojazdu,
- osoba posiadająca upoważnienie od właściciela pojazdu bądź współwłaścicieli.
Należy zaznaczyć, że jeżeli samochód posiada współwłaścicieli, a któryś z nich nie ma możliwości bycia obecnym podczas wyrejestrowania pojazdu, może udzielić pełnomocnictwa temu, który będzie obecny.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby wyrejestrować samochód?
Wyrejestrowanie auta następuje poprzez złożenie wniosku w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca ostatniej rejestracji pojazdu. Można także zgłosić się do urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. Rozpatrzenie trwa do 30 dni. Poza wnioskiem do urzędu należy dostarczyć niezbędną dokumentację. Przede wszystkim jest to dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie wpłaty w urzędzie. Warto także zaznaczyć, że w zależności od powodu wyrejestrowania pojazdu potrzebne są nieco inne dokumenty. Jeżeli zatem samochód został zniszczony, powinno to być pisemne potwierdzenie tego, co się wydarzyło. Jeżeli nastąpiła trwała utrata, należy dostarczyć dowód wpłaty na rzecz gminy. W przypadku sprzedaży bądź darowizny konieczna jest umowa poświadczająca transakcję. Jeśli nastąpiła kradzież karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego, należy zadbać o odpowiednie oświadczenie na ten temat.
Wyrejestrowanie auta – co jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli zastanawiasz się, jak wyrejestrować samochód, powinieneś zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Przede wszystkim należy pamiętać, że wyrejestrowanie samochodu nie jest darmowe. Kosztuje ono 10 złotych, a jeżeli samochód ma współwłaścicieli z których jeden nie może być obecny, cena wzrasta do 17 złotych. Koszt można uregulować osobiście, w kasie urzędu lub przelewem na konto. Konieczne jest potwierdzenie złożenia opłaty. Nie można pominąć tego, że wyrejestrowanie samochodu często jest ostateczne. Ponowna rejestracja jest możliwa tylko w kilku określonych przypadkach. Wśród nich należy wymienić zmianę właściciela pojazdu, zmianę danych lub naprawę. Pojazd może być także automatycznie wyrejestrowany. Dzieje się tak, kiedy nie jest on poddawany badaniom technicznym przez okres 10 lat oraz w przypadku wycofaniu pojazdu z ruchu drogowego. Warto zauważyć także, że bez konkretnego powodu nie jest możliwe wyrejestrowanie samochodu.
Artykuł partnera