Od kilkunastu dni możemy cieszyć się kalendarzową wiosną. W związku z tym wielu z nas zastanawia się już nad zmianą opon na letnie. Dlaczego powinniśmy dostosować opony do pory roku? Wskazują na to dane policji i eksperci Mondial Assistance. 

Opony dostosowane do pory roku 

W naszym kraju nie ma obowiązku dostosowania opon do pory roku. Jednak zmianę ogumienia warto rozważyć przed długimi, wielkanocnymi wyjazdami. Tym bardziej, że wartość graniczna, jaka jest najczęściej wskazywana do zmiany pomiędzy oponami zimowymi i letnimi, to ok. 7- 8 stopni Celsjusza. Prognozy pogody wskazują, że takie temperatury powinny utrzymać się na dłużej. Zatem jest to odpowiedni czas na wymianę ogumienia, a także ogólny przegląd samochodu po zimie. 

Okazuje się, że niewłaściwie ogumienie było drugą najczęściej stwierdzaną usterką techniczną, bowiem stanowiło 14,2% przypadków – tak wskazują, dane roczne opublikowane przez Komendę Główną Policji (z 2021 roku). Parametry te pokrywają się z danymi organizacji eksperckiej Dekra, według których jeszcze przed pandemią Covid-19, źle dobrane opony były przyczyną około 12% wypadków. 

Bezpieczeństwo na drodze 

Parametry opon zimowych, czyli bardziej miękka guma i głębszy bieżnik sprawiają, że są lepiej przystosowane m.in. do jazdy po śniegu i lodzie. Jednakże wraz ze wzrostem temperatury ich przyczepność się zmniejsza. A co za tym idzie droga hamowania wydłuża się nawet o 30% i utrudnia kontrolę pojazdu. Niestety zwiększa ryzyko wypadków drogowych i kolizji. Eksperci Mondial Assistance podkreślają, że nie pozostaje to bez wpływu na energooszczędność – jeżdżąc latem na oponach zimowych, zużywa się więcej paliwa, co oznacza dodatkowe koszty i większy ślad węglowy. 

 Kiedy wyruszamy w podróż na złym ogumieniu może dojść do wypadku z powodu niższej przyczepności lub awarii opony. Jest to szczególnie niebezpieczne przy zdecydowanie wyższych temperaturach asfaltu, kiedy opony zimowe szybciej się ścierają, co może doprowadzić nawet do ich pęknięcia – komentuje Jakub Gawroński, kierownik Działu Sieci Mondial Assistance. 

Odpowiednie przygotowanie auta na wiosnę 

By cieszyć się pełnią bezpieczeństwa na drodze od samego początku wiosennego sezonu warto odpowiednio wcześnie ustalić termin wizyty w serwisie i przy okazji sprawdzić stan techniczny auta. 

– Mondial Assistance współpracuje z siecią wulkanizacji mobilnych, co pozwala wymienić uszkodzone opony w dowolnym miejscu w kraju. Ta elastyczność jest jedną z największych zalet assistance samochodowego i powodem, dla którego usługi pomocowe związane z pojazdami są najbardziej cenionym pakietem ze wszystkich usług pomocowych. Zgodnie z wynikami 12. edycji badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance Rynek usług assistance widziany oczami klientów aż 84% respondentów uznało je za najbardziej potrzebne – dodaje Jakub Gawroński. 

Bez wątpienia wymiana opon zimowych na letnie jest ważnym aspektem przygotowania auta na wiosnę. Dzięki temu można zachować pełną kontrolę nad pojazdem w każdych warunkach atmosferycznych, a co za tym idzie i zmniejszyć ryzyko wypadków. Bezpieczeństwo własne i naszych towarzyszy podróży powinno być dla nas kluczowe. 

Źródło: Mondial Assistance