Rozkodowanie VIN

Czy wiesz, że wszystkie informacje o danym samochodzie są zawarte w jednym kodzie? Kupując samochód zwłaszcza ten „z drugiej ręki” warto sprawdzić, gdzie jest VIN i co oznaczają poszczególne litery i liczby w nim zawarte. Z nami rozkodowanie VIN nie sprawi Ci nigdy problemu.

Co to jest VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) to nic innego jak numer nadwozia. Jest to numer indywidualny dla każdego pojazdu nadawany przez producenta. Każda marka samochodowa ma własny system kodowania. By rozkodowanie VIN odbyło się bez najmniejszych problemów należy znać kilka zasad, które stosują różne marki.

Rozkodowanie VIN. Z czego składa się numer?

Numer VIN to 17 znaków w skład których wchodzą cyfry i litery. W kodzie jednak nie znajdziemy takich liter jak I,O,Q, by nie pomyliły się z cyframi 1 i 0. Rozkodowanie VIN składa się z trzech sekcji:

  • VMI- jest to światowy kod identyfikujący producenta (World Manufacturing Identifier). Kod ten składa się z trzech znaków i określa producenta pojazdu oraz region skąd jest pojazd.
  • VDS- jest to główny kod określający pojazd (Vehicle Descriptor Section) i składa się z 6 znaków . Znajdują się tam informacje o typie pojazdu, podwoziu i konstrukcji.
  • VIS- jest to człon wyróżniający szczegółowo pojazd (Vehicle Indicator Section). Składa się z 8 znaków. W całym kodzie VIS zawarte są informacje o roku produkcji, zakładzie produkcyjnym i numerze seryjnym.

Aby rozkodować VIN użyj poniższego pola:

Gdzie znaleźć numer VIN?

Jeśli już wiemy, jak wygląda rozkodowanie VIN to teraz pozostaje pytanie gdzie tego numeru szukać? Okazuje się, że numer VIN w zależności od modelu pojazdu może znajdować się w innych miejscach. Najczęstsze miejsca umieszczana numeru VIN to:

  • Miejsce stykania się szyby z deską rozdzielczą po stronie kierowcy
  • Okolice zatrzasku drzwi
  • Prawe nadkole
  • Prawe boczne wzmocnienie komory silnika
  • Podłoga w okolicy prawego przedniego fotela
  • Podłoga bagażnika po prawej stronie

W zależności od marki oraz modelu, VIN znajduje się w przeróżnych miejscach. Niektórzy szukając odpowiedzi na pytanie gdzie jest VIN w Tesli są zdziwieni otrzymując informację o tym, że należy wyciągnąć nakładkę przy progach. Z kolei w wielu Mercedesach np. CL 63 AMG 2010-2018 żeby znaleźć vin, trzeba… położyć podkłokietnik w tylnej kanapie.

Rozkodowanie VIN to nie tylko konieczność szukania numeru po całym pojeździe. Numer VIN znajduje się także w takich dokumentach jak książka serwisowa i dowód rejestracyjny w polu E.

Świadomy klient – sprawdzenie VIN

Wielu kupujących samochody używane często nie wierzą handlarzom i sami sprawdzają dokładnie historię pojazdu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umożliwiło wszystkim kierowcom sprawdzenie historii pojazdu przez internet. Wystarczy posiadać numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Za pomocą tych danych zostanie sprawdzona dokładnie marka pojazdu, model, rok produkcji, aktualne badanie techniczne i przebieg ubezpieczenia. Te wszystkie dane z pewnością okażą się przydatne wszystkim kupującym samochody używane.

Dzięki naszej stronie numervin.com rozkodowanie VIN nigdy wcześniej nie było tak proste. Strona posiada bogatą bazę samochodów, gdzie w łatwy i przystępny sposób można uzyskać informację o dokładnym umiejscowieniu numeru VIN w pojeździe. Przekonaj się sam jakie to łatwe. Numer VIN to dla wielu niezrozumiały ciąg znaków i cyfr. W rzeczywistości to kod, w którym zawarte są wszystkie informacje o samochodzie. Warto wiedzieć jak wygląda rozkodowanie VIN i gdzie numer znajduje się w danym modelu samochodu.