Rekompensata szkód komunikacyjnych – zwana także odszkodowaniem komunikacyjnym, to świadczenie finansowe, jakie poszkodowani mogą otrzymać w wyniku wypadków komunikacyjnych – kolizji drogowych, wypadków samochodowych czy innych zdarzeń. Ta forma odszkodowania ma na celu wyrównanie strat i pokrycie kosztów związanych z poniesionymi szkodami.
Jak odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, gdy odszkodowanie zostało zaniżone?
Zdarza się, że działaniem towarzystwa ubezpieczeniowego jest wypłata zaniżonej części odszkodowania i po prostu wypłacona kwota nie wystarczy, by pokryć koszty naprawy pojazdu. Warto w takiej sytuacji dochodzić swoich praw. Praktyka pokazuje, że uzyskanie dopłaty do odszkodowań wcale nie jest skomplikowane, a może pomóc w doprowadzeniu samochodu do stanu pierwotnego. Specjaliści zajmujący się odszkodowaniami analizują wszystkie dokumenty oraz poniesione szkody, aby sprawdzić przyczyny zaniżenia odszkodowania. Może to wynikać na przykład z wyceny amortyzacji i kalkulowania części zamiennych zamiast oryginalnych. Ubezpieczyciele często zaniżają koszty naprawy i nie uwzględniają opłat za samochód zastępczy lub lawetę. Z drugiej strony dość łatwo orzekają o całkowitej szkodzie i nie wykazują tego, że pojazd utracił wartość handlową.
Co zrobić, gdy zaniżone odszkodowanie OC sprawcy nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu?
Każdy niezadowolony z wysokości otrzymanego odszkodowania OC może starać się o dopłatę do OC. Najczęściej wniosek o rekompensatę składają klienci, którym polisa nie wystarczyła na naprawę pojazdu lub zapłatę za inne szkody. Poza tym o odszkodowanie może ubiegać się również osoba, która już pozbyła się uszkodzonego samochodu, pod warunkiem że była jego właścicielem w chwili wypadku. W przypadku dopłat mówi się więc bardziej w kategoriach odkupu zaniżonego odszkodowania, a cały proces jest prowadzony przez specjalistyczne kancelarie czy specjalistyczne firmy odszkodowawcze.
By postarać się o większe pieniądze, w przypadku gdy wypłata została zaniżona, musi zostać wypełniony specjalny formularz. Dyspozycja wypłaty odszkodowania wzór dostępny jest na stronie instytucji lub firmy, która zajmuje się rekompensatami. Finalnie przesłane dokumenty – wycenę naprawy pojazdu i decyzja ubezpieczyciela, są dokładnie analizowane przez specjalistów. Obliczana jest odpowiednia rekompensata, a różnica między pierwotnie wypłaconym odszkodowaniem a dopłatą zostaje wypłacona poszkodowanemu. Warto się postarać o dopłatę, ponieważ jest to świadczenie, które ma na celu pokrycie strat i kosztów poniesionych w wyniku wypadku komunikacyjnego. Klient, który uznaje, że wypłacone zostało za niskie odszkodowanie, może starać się o dopłatę, co w praktyce jest stosunkowo proste i skuteczne.
Jak złożyć wniosek o rekompensatę szkód komunikacyjnych?
Często po otrzymaniu zaniżonego odszkodowania klienci uważają, że niewiele mogą zrobić. Godzą się wówczas na wypłatę niewystarczającej części polisy OC sprawcy. A przecież głównym zadaniem odszkodowania jest pokrycie wszystkich szkód. Oznacza to, że pieniądze wypłacane przez ubezpieczyciela muszą rekompensować straty i poniesione koszty. By uruchomić całą procedurę ubiegania się o dopłatę do OC sprawcy, warto przygotować potrzebne dokumenty związane z likwidacją szkody – kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę oraz decyzję wydaną przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Na tej podstawie specjaliści ds. odszkodowań zaproponują stosowną dopłatę.