Akumulator to jeden z najważniejszych podzespołów w aucie – dzięki niemu możliwe jest sprawne uruchomienie silnika. Kierowca powinien bacznie obserwować stan techniczny tego urządzenia i reagować na niepokojące objawy, zdarzenia. Rozładowanie akumulatora należy do jednej z najczęstszych usterek w samochodzie. Lżejszą opcją jest obniżenie sprawności urządzenia – tutaj jeszcze da się w porę zareagować. Jak sobie poradzić ze słabym akumulatorem? Objawy, przyczyny.
Do czego służy akumulator? Wprowadzenie
Akumulator ma postać niepozornej skrzynki, którą montuje się blisko silnika. Uczestniczy ona w rozruchu jednostki napędowej oraz dostarcza energię do urządzeń elektrycznych w pojeździe (np. klimatyzacji, alarmu, radia). Ponadto, dzięki obecności alternatora (napędzanego paskiem), magazynuje on energię powstałą w wyniku pracy silnika.
Awaria akumulatora wiąże się z problemami z uruchomieniem pojazdu (zwłaszcza zimą) oraz działaniem tutejszych urządzeń elektrycznych.
Przyczyny awarii słabego akumulatora. Objawy
Głęboko rozładowany akumulator to najgorsze, co może się przydarzyć temu podzespołowi – oznacza to już jego całkowite i bezpowrotne zniszczenie. Głębokie rozładowanie może nastąpić na skutek np. nieużywania auta przez dłuższy czas, wystawienia pojazdu na zimny mróz lub silne upały. Kolejną przyczyną takiego zdarzenia jest nieostrożność kierowcy, który zostawił auto z włączonymi światłami czy odbiornikiem prądu. Głębokiego rozładowania akumulatora można spodziewać się również na skutek zbyt dużego poboru prądu po włączeniu silnika, co wiąże się głównie z awariami instalacji elektrycznej.
Ogólne, najczęstsze przyczyny awarii słabego akumulatora (objawy też) to: wybór złego urządzenia, pobór prądu przez inne sprzęty, zabrudzony i stary akumulator, problemy z alternatorem.
Zakup złego akumulatora
Często przyczyną rozładowania akumulatora jest jego złe dobranie do wymagań danego samochodu (to odnosi się do sytuacji, gdy w pojeździe nie ma już fabrycznie zamontowanego urządzenia). Aby zorientować się, czy problem nie leży w tym, warto przeczytać instrukcję obsługi oraz porównać pojemność i prąd rozruchu (wartości powinny być identyczne). Za wysoka pojemność powoduje brak doładowywania słabego akumulatora (objawy mówią same za siebie) i stopniowe obniżanie jego sprawności, natomiast zbyt niska skutkuje problemami z porannym uruchamianiem auta.
Pobór prądu przez inne urządzenia elektryczne
Każdemu kierowcy chociaż raz zdarzyło się chyba pozostawić samochód z włączonym prądem podczas postoju (np. włączony sprzęt audio lub światła). Jeśli auto przez dłuższy czas pozostanie aktywne po wyjęciu kluczyka ze stacyjki, można być pewnym niemożności porannego uruchomienia pojazdu.
Żywotność i czystość akumulatora
Utarło się, że akumulator powinno się wymieniać co pięć lat. Jeśli zauważysz problemy z porannym rozruchem lub rozładowania, lepiej udać się do warsztatu samochodowego. Owe objawy nie zawsze wskazują na słaby akumulator i konieczność jego wymiany. Czasami oznaczają konieczność wymiany i drobne zabiegi konserwacyjne.
Zaalarmować powinny Cię zabrudzenia i zaśniedziałe powierzchnie w miejscach zetknięcia zacisków kabli wysokiego napięcia z biegunami akumulatora. W innym wypadku wytworzy się zewnętrzna warstwa przewodząca, wpływające na spadek napięcia i obniżanie sprawności urządzenia.
Wymiana akumulatora czy naprawa?
Wymiana akumulatora będzie potrzebna w przypadku głębokiego rozładowania lub pozostawienia go zepsutego przez dłuższy czas. Lepiej dokonać tego w auto serwisie.
Naprawa słabego akumulatora (objawy powiązane z przyczynami) polega po prostu na ładowaniu prostownikiem. Można to zrobić samemu, bez pomocy fachowca. Urządzenie ładujemy do pełna, nawet przez 12 godzin. Powinno odbyć się to w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Artykuł partnera