Stolica Polski przyciąga każdego roku setki, a nawet tysiące turystów. Nic więc dziwnego, że usługi komunikacyjne i transportowe są w tym mieście na najwyższym poziomie. Warszawa pod tym względem jest znana z posiadania metra, gdzie może pochwalić się jedyną jego stacją w całym kraju. Co więcej, niezwykle rozwinięte są tam również usługi wynajmu samochodów. Istnieje sporo metod, począwszy od wynajmu długoterminowego i na doby, aż po carsharing.
Poniższy wpis będzie niemal w całości dotyczyć tej ostatniej, gdyż na przestrzeni lat zdołała ona wskoczyć na zupełnie nowy poziom i na stałe zadomowić się w Polsce.
Carsharing – co to jest?
Usługa carsharingu pojawiła się na polskim rynku już dobrych parę lat temu. Stolica była jednym z pierwszych miast, które wprowadziły tę nowinkę do naszego kraju. Obecnie usługa ta jest spotykana już w większości polskich miast. Na czym jednak polega carsharing? Otóż, jest to wynajem samochodu przy użyciu aplikacji w telefonie, gdzie najczęściej kwotę pobiera się za wykorzystane minuty.
Istnieje bardzo prosty schemat działania: użytkownik pobiera aplikację, loguje się i uzupełnia wymagane luki z danymi, a następnie wsiada do najbliższego auta danego przewoźnika i rusza nim w drogę do celu. Samochodów z floty carsharingu nie brakuje. Niemal zawsze możliwe jest znalezienie wolnego pojazdu maksymalnie w promieniu kilku minut pieszo. Oczywiście, każda aplikacja udostępnia klientowi mapę, na której widnieją ikonki oznaczające dokładną lokalizację aut.
Jakie korzyści wynikają z wynajmu na minuty?
Korzyści wynikających z carsharingu jest mnóstwo. Do podstawowych można zaliczyć fakt, iż użytkowników nie obchodzi los samochodu po jego oddaniu, gdyż żaden z nich nie jest za niego wtedy odpowiedzialny. Druga kwestia to brak konieczności tankowania, płacenia ubezpieczenia i uiszczania kosztów za parkowanie. Jako klienci płacimy wyłącznie abonament i tylko to nas interesuje. Co więcej, wiele firm oferujących carsharing posiada flotę pojazdów elektrycznych, przez co są one upoważnione do poruszania się legalnie po buspasach. Zdecydowanie ułatwia to korzystanie z takiej usługi w korkach, gdyż płacimy rzeczywiście za tyle, ile będziemy w stanie wyjeździć.
Ciekawostką jest również, iż wielu przewoźników oferuje carsharing dla firm Warszawa. Polega to na tym, iż właściciel płaci określony abonament w zamian za żetony na przejazdy, które oferuje pracownikom. Flota pojazdów w carsharingu jest również rozszerzona o samochody dostawcze, co doskonale przyda się w kontekście przeprowadzek.
Czy carsharing się opłaca?
Nie posiadając własnego samochodu, a chcąc przedostać się z miejsca na miejsce, wynajem na minuty jest świetną propozycją. Warunkiem jest oczywiście prawo jazdy kategorii B. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie tańsze od taksówek i szybsze od komunikacji miejskiej, która nawet wysoce rozwinięta wymaga od nas uzależnienia od rozkładów jazdy. Piesze wycieczki po mieście również nie są zalecane w przypadku spieszenia się na ważne spotkanie czy do pracy.
Artykuł partnera