Ciągniki siodłowe to pojazdy bardzo często wykorzystywane, nie tylko przez firmy transportowe, choć oczywiście to ta gałąź przemysłu korzysta z tego typu pojazdów najczęściej. Odpowiedni dobór floty może znacznie ułatwić realizację codziennych zadań, zagwarantować sprawną logistykę, a także terminowość dostaw. 

Samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe

Szeroki wybór ciągników siodłowych to szansa na znalezienie takich pojazdów, które idealnie spełnią wymagania i oczekiwania w stosunku do floty konkretnego przedsiębiorstwa. Ciągniki siodłowe używane są przede wszystkim przez średnie oraz duże towarzystwa transportowe, ale nie tylko. Używane ciągniki siodłowe Scania często mają na swoim wyposażeniu firmy z branży budowlanej, archiwizacyjnej, handlowo-usługowej. W branży transportowej są one oczywiście niezbędne, nie oznacza to jednak, że ciągnik siodłowy sprawdza się tylko w tym jednym obszarze przemysłu i biznesu.

W zależności od tego, do jakiej firmy i do jakich zadań potrzebny jest ciągnik, w obszarze zainteresowania znajdą się różne modele tego typu pojazdu. Istotna będzie tutaj przede wszystkim wielkość i dopuszczalna masa całkowita, która warunkuje, co można, a czego nie da się przenieść. Znaczenie będzie także miał wybór między ciągnikiem z dopasowaną naczepą, osobny zakup obu elementów. W końcu nie bez znaczenia będzie kwestia ekonomicznej jazdy, jaką umożliwia/ bądź nie konkretny ciągnik.

Ciągniki siodłowe poleasingowe, używane, a może nowe?

Mercedes Actros, różne modele Scania to tylko przykłady ciągników siodłowych, z którymi razem można kupić naczepy. Można jednak także naczepy kupić osobno. Samochody tego typu dostępne są w bardzo różnych opcjach cenowych. Wiele firm interesuje opcja zakupu pojazdu używanego lub poleasingowego, który dalej jest w dobrym stanie, a kosztuje znacznie mniej niż model z salonu. To opłacalne rozwiązanie na wielu polach i dla wielu przedsiębiorstw. Znaczenie przy wyborze konkretnego modelu powinny mieć jednak także takie elementy jak:

  • kabina — wyposażona m.in. sypialnię z leżanką, lodówkę oraz szereg innych udogodnień (ciekawym jest np. klima postojowa); wiele tutaj zależy od tego, na jakich trasach ma się poruszać ciągnik;
  • norma spalania — warto pamiętać, że ciągnikiem o normie EURO5 nie wszędzie wjedziemy;
  • liczba osi — przy cięższej i większej naczepie, lepiej postawić na model z 3 osiami;
  • siodło — regulowane siodło docenia wiele przedsiębiorstw;
  • waga i wielkość, specyfika przewożonych produktów — często to właśnie ona jest podstawowym elementem rozstrzygającym o wyborze konkretnego modelu ciągnika.

 

Artykuł partnera