Z początkiem grudnia szlabany na odcinkach autostrad płatnych A2 i A4 zostaną podniesione. Nie oznacza to jednak, że przejedziemy przez te fragmenty państwowej autostrady za darmo. Kierowcy aut osobowych będą musieli obowiązkowo wyposażyć się w aplikację e-TOLL lub specjalny e-bilet autostradowy.

Wygaszenie systemu viaTOLL

Przypominamy, że 30 września był ostatnim dniem obowiązywania systemu viaTOLL. Właśnie wtedy zakończył się okres przejściowy dla pojazdów ciężkich, w którym funkcjonowały dwa systemy – nowy e-TOLL i stary viaTOLL. Branża transportowa miała ponad trzy miesiące, by przejść na nowy system.

Dodajmy, że już od 1 października 2021 roku system e-TOLL jest jedynym systemem do wnoszenia opłaty elektronicznej i od tego dnia nie działają też urządzenia viaBOX i viaAUTO.

Nowy system e-TOLL

Jak już wcześniej wspominaliśmy e-TOLL stał się jedynym systemem umożliwiającym opłatę elektroniczną za przejazd po drogach płatnych w Polsce.

System e-TOLL to nowoczesne rozwiązanie, oparte na technologii pozycjonowania satelitarnego, które jest wygodniejsze dla kierowców i korzystniejsze dla państwa niż wygaszany obecnie viaTOLL. Nowy system to jeden z większych projektów teleinformatycznych zrealizowanych przez administrację publiczną – informowała w październiku szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Początkowo systemem została objęta sieć dróg płatnych dla pojazdów ciężkich (ok. 3,7 tys. km). Natomiast na odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) z e-TOLL mogą korzystać też użytkownicy pojazdów lekkich. Analizy pokazują, że do końca września w e- TOLL zarejestrowano już ponad 717 tys. pojazdów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 1 grudnia 2021 r. przejazd państwowymi odcinkami autostrad będzie odbywał się już bez zatrzymywania się przed bramkami. Nie oznacza to jednak, że przejedziemy za darmo.

e-TOLL obowiązkowy także dla osobówek

Warto zwrócić uwagę, że jeszcze do 30 listopada 2021 r. wnoszenie opłaty za przejazd autostradą w systemie e-TOLL jest dobrowolne dla kierowców pojazdów osobowych. Zmieni się to właśnie 1 grudnia, kiedy to na wspomnianych wcześniej fragmentach autostrady A2 i A4 znikną szlabany. Wówczas użytkownicy aut osobowych będą musieli wyposażyć się obowiązkowo w aplikację e-TOLL lub specjalny e-bilet autostradowy, który będzie można kupić u partnerów systemu e-TOLL. Co więcej niezapłacenie za przejazd autostradą będzie wiązało się z mandatem w wysokości 500 zł dla kierowców pojazdów osobowych i 1500 zł dla kierowców pojazdów ciężarowych.

W jaki sposób będzie weryfikowany brak wniesienia opłaty za przejazd autostradą? Zgodnie z zapowiedziami, na wjeździe i wyjeździe z płatnych odcinków będą umieszczone kamery, które zidentyfikują płatność po numerze rejestracyjnym. Na samych autostradach możemy spodziewać się również radiowozów, które będą wyposażone w kamery.

Źródło: etoll.gov.pl