Zdany egzamin na prawo jazdy to dopiero początek nerwów i zapamiętywania wielu istotnych spraw związanych z samochodem. Zakup pojazdu tylko z pozoru wydaje się prosty, jednak patrząc na to w szerszej perspektywie, świeżo upieczeni kierowcy wcale nie mają lekko. Rynek wtórny przesycony jest samochodami z ogromnymi przebiegami i w mniej lub bardziej opłakanym stanie. Wybór tego idealnego zatem to niemałe wyzwanie. Jaki samochód sprawdzi się najlepiej w rękach młodocianego kierowcy? Sprawdźmy to w dzisiejszym poradniku.
Diesel czy benzyna – jaki silnik wybrać?
W pierwszej kolejności trzeba dobrze się zastanowić, jaki samochód w gruncie rzeczy jest nam potrzebny. Jeżeli szukamy czegoś do jazdy do mieście i na krótkich dystansach, np. do codziennych dojazdów do pracy, wtedy zdecydowanie lepiej postawić na auto z silnikiem benzynowym. Jednostki te szybko się nagrzewają, pracują cicho, są proste w budowie i tanie w utrzymaniu. Co równie ważne, samochody z silnikami benzynowymi są również odczuwalnie tańsze, niż bliźniacze modele z silnikami diesla.
Czy diesel to zatem przestarzały i drogi wynalazek? Oczywiście, że nie, ponieważ konstrukcja tego silnika przystosowana jest do pokonywania ogromnych odległości. Jednocześnie popularne “klekoty” padają wyborem kierowców często podróżujących autostradami i pokonujących grubo ponad 10 tys. km rocznie. Diesle dysponują większym momentem obrotowym niż silniki benzynowe o zbliżonej pojemności, a zatem lepiej sprawdzą się podczas ciągnięcia przyczepy lub w górzystym terenie. Niestety nowoczesne diesle są świetnie dopóki nie nastąpi ich awaria. Wtedy koszty serwisowania mogą bez trudu przekroczyć kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.
Jakie koszty na start?
Okazuje się, że wydatek związany z zakupem samochodu to dopiero początek lawiny finansowej, która czeka na nowego nabywcę. Tuż po zakupie samochodu trzeba go ubezpieczyć, zrobić przegląd i badanie techniczne, a także przerejestrować. Bardzo często nowi właściciele decydują się również na wymianę płynów eksploatacyjnych i newralgicznych elementów silnika, takich jak pasek rozrządu. Wszystko zależy od stanu technicznego pojazdu. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty, młody kierowca musi przygotować się na jednorazowy wydatek rzędu 2-3 tys. zł.
Więcej porad finansowych oraz ciekawostek ze świata przemysłu i motoryzacji, znajdziesz na stronie Joblife.pl.
Artykuł partnera