Zakup używanego samochodu to często spore wyzwanie. Znajdujemy wiele ofert, jednak skąd mamy wiedzieć, ile wynosi realna wartość pojazdu? Tym bardziej, że dostępne są różne modele o odmiennym przebiegu, auta bezwypadkowe i takie które mają za sobą różne zdarzenia. Jak się w tym odnaleźć? Czy warto korzystać z profesjonalnych katalogów Eurotax i Info-Ekspert?

Bazy Eurotax i Info-Ekspert – czym są?

Bez wątpienia dla większości z nas wycena wartości pojazdu stanowi trudne zadanie. Oczywiście możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy, ale zazwyczaj wiąże się to z wydatkiem i trudno sobie wyobrazić, że za każdym razem jak spodoba nam się jakiś pojazd będziemy decydowali się na takie profesjonalne wsparcie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe, które na co dzień dokonują wycen wielu samochodów w związku z postępowaniami szkodowymi korzystają z wyceny auta w systemach Info-Ekspert i Eurotax. Są to profesjonalne katalogi pojazdów, w których znajdziemy informacje na temat tego, ile wynosi wartość samochodu o danych parametrach.

Co więcej wycena auta w Eurotax czy Info-Ekspert nie jest dostępna wyłącznie dla ubezpieczycieli. Również my możemy się do niej odwołać weryfikując wartość używanego pojazdu.

Jak korzystać z baz Eurotax i Info-Expert?

Jak już wcześniej wspominaliśmy wycena samochodu na podstawie tych katalogów może być dokonana przez każdego. Co więcej – dane te są dostępne online. Zatem jak określić wartość auta?

Wycena w Info-Ekspert

By dokonać wyceny musimy założyć konto w systemie. Wystarczy, że podamy login i hasło. Teoretycznie nie jest wymagany nawet adres e-mail, jednak w praktyce musimy go podać, by aktywować konto. Niestety nie ma możliwości wykonania całkowicie darmowej wyceny, ale możemy jej dokonać nawet dla tylko jednego auta – koszt wynosi 8,61 zł brutto. Jeśli jednak planujemy sprawdzić więcej samochodów, to wówczas możemy wykupić pakiet dwudziestu wycen za 135,30 zł.

Wycena online w Eurotax

W tym przypadku również musimy założyć konto. Wymagane są podstawowe dane. Po zalogowaniu się musimy kliknąć w „Wycena online”, w kolejnym kroku trafimy na stronę, na której będziemy musieli podać dane dotyczące pojazdu, takie jak m.in. marka, model, wersja, numer VIN, numer silnika i inne. Po wpisaniu wszystkich informacji nastąpi wycena pojazdu, która także jest płatna.

Mimo tego, że powyższe rozwiązania są płatne dzięki nim szybko poznamy wartość rynkową interesującego nas pojazdu.

Ubezpieczenie a wartość rynkowa używanego samochodu

Jak widać, wycena używanego samochodu online jest łatwo dostępna – wystarczy dostęp do Internetu i niewielka opłata. Co ważne informacje na ten temat mogą nam być potrzebne nie tylko przy okazji zakupu auta.

Jeśli, bowiem nabyliśmy auto (nawet po okazyjnej cenie) naszym obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego poprzez złożenie deklaracji PCC-3 i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od wartości pojazdu. Zanim zapłacimy ten podatek warto upewnić się, ile wynosi wartość rynkowa samochodu. Dlaczego? Dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia cena zakupu, lecz realna wartość rynkowa i to ona powinna być uwzględniona przy wyliczaniu należnego podatku.

Wartość auta ma również znaczenie w przypadku ceny ubezpieczenia samochodu. Niektóre towarzystwa mogą podchodzić do tego zagadnienia w ten sposób, że im lepszy jest stan danego modelu auta i wyższa jego wartość, tym taki pojazd stanowi mniejsze zagrożenie na drodze. Z kolei auto stosunkowo stare może być bardziej niebezpieczne i składka OC może być w jego przypadku wyższa. Nie zapominajmy jednak, że wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma wiele czynników, a wycena pojazdu jest tylko jednym z nich.

Wartość pojazdu przekłada się także na cenę ubezpieczenia autocasco. Im jest ona wyższa, tym też wyższa będzie składka, gdyż ubezpieczyciel ponosi większą odpowiedzialność. Jednak podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC na ostateczną cenę AC ma wpływ jeszcze kilka czynników.

Śmiało można założyć, że systemy Eurotax i Info-Ekspert są bardzo pomocne przy wycenie używanych samochodów. Dzięki nim możemy w łatwy sposób sprawdzić, czy cena auta jest adekwatna do rzeczywistości.

Źródło: Aviva

Fot. screenshot info-ekspert.pl