Najnowsze badania przeprowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokazały czego nie tolerują kierowcy z naszego kraju. Sprawdź z jakimi karami za wykroczenia zgadzają się kierowcy.
Wykroczenia drogowe
Z opublikowanej listy dziesięciu wykroczeń wynika, że aż 70% badanych nie akceptuje kierowania samochodu pod wpływem alkoholu. 55% kierowców nie toleruje przekraczania dozwolonej prędkości.
Na dalszych miejscach najmniej aprobowanych wykroczeń znalazła się jazda na czerwonym świetle (45%). Następnie brak zapiętych pasów bezpieczeństwa (25%) oraz brak ważnych badań technicznych (24%). Poruszanie się pojazdem bez ważnej polisy OC znalazło się na szóstej pozycji. Takiego zachowania nie akceptuje 23% badanych.
Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC to zdania są tutaj mocno podzielone. Niechętni temu wykroczeniu są zwłaszcza kierowcy w wieku 40 i 50+, którzy mieszkają w miastach do 50 tys. mieszkańców. Wynik znajduje się na poziomie ok. 30%.
Problemu braku OC nie widzą jednak osoby młode do 24 lat (87%) oraz osoby o niskim dochodach i najniższym wykształceniu z dużych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców).
Eksperci zaznaczają, że poglądy Polaków odnośnie wykroczeń drogowych uległy zaostrzeniu. Dotyczy to m.in. sankcji odnośnie braku OC. Kierowcy opowiedzieli się za uniemożliwieniem jazdy pojazdem bez polisy i odholowaniem go na policyjny parking. Kierowcy opowiadają się również za odebraniem uprawnień do kierowania dla „ubezpieczeniowych recydywistów”.
Elżbieta Wanat- Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powiedziała, że:
„To są bardzo optymistyczne wyniki, bo pokazujące wzrost świadomości Polaków, odnośnie tego czym jest poruszanie się po drogach bez ważnej polisy OC. Od lat staramy się w UFG pokazywać kierowcom konsekwencje braku tego ubezpieczenia i cieszy, że udaje nam się dotrzeć przekazem do co raz większej grupy Polaków”.
Tegoroczny sondaż pokazał, że 65% kierowców jest za odholowaniem pojazdu, gdy prowadzący pojazd nie posiada ważnej polisy OC. Mniejsza restrykcja wśród badanych dotyczy m.in. nieubezpieczonych recydywistów, którzy po raz kolejny są złapani bez ważnego OC. Za wprowadzeniem zakazu kierowania pojazdów opowiedziało się 53% kierowców. Przeciwko temu rozwiązaniu opowiedziało się 37%.
UFG spytał również kierowców, czy podwyżki OC wpłyną na rezygnację z zakupu tych polis. 60% badanych uważa, że mimo wszystko będzie kupować obowiązkowe ubezpieczenie OC. 17% uważa, że zrezygnują z OC, pomimo tego, że kary są bardzo wysokie. Eksperci zaznaczają, że wraz z podwyżkami OC wzrosły obawy, że właściciele samochodów przestaną kupować polisy, a na drogach wzrośnie liczba samochodów bez ważnego OC. UFG udoskonalił system identyfikacji pojazdów bez OC. Poprawiła się skuteczność wykrywalności. Dzięki elektronicznemu policjantowi wykrywanych jest już 65% przypadków braku OC.
Źródło: www.motoryzacja.interia.pl, UFG
Rozkoduj VIN: