Opona to jedyny element samochodu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Tylko opona w dobrym stanie technicznym dba o nasze bezpieczeństwo na drodze. Okazuje się jednak, że 16% kierowców decydują się na zakup opon na szrocie.

Moto Data przeprowadziło badania z których wynika, że kierowcy mało uwagi przywiązują do ogumienia i większość opon kupuje na złomie lub szrocie.

Eksperci przypominają, że opony z niewiadomego pochodzenia mogą być niebezpieczne. Wiele wad można nie zauważyć gołym okiem. Pamiętajmy, że opony na szrocie znalazły się z jakiegoś powodu. Stara guma, niewłaściwe przechowywanie, zły stan bieżnika ma wpływ na bezpieczeństwo za kierownicą. To samo dotyczy zresztą też opon rolniczych.

Jak Polacy kupują opony?

Większość kierowców z naszego kraju według przeprowadzonego badania ceni sobie bezpośredni kontakt ze sprzedawcą (57%). Najczęściej kupujemy w warsztatach, autoryzowanych serwisach, lub stacjonarnych sklepach. 26% kierowców kupuje opony w sklepach internetowych. Niestety aż 16% decyduje się na zakup ogumienia na szrotach i giełdach.

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego jakiś czas temu stworzył informator, który trafił do 5 tysięcy serwisów motoryzacyjnych. Można z niego dowiedzieć się jak znaleźć datę produkcji opony i jak czytać wszystkie oznaczenia. Najważniejsze informacje odczytujemy tak:

Przykładowe oznaczenie opony: 205/55 R16 91T

  • 205- szerokość opony w milimetrach,
  • 55- profil (% wysokości boku do szerokości),
  • 16- średnica osadzenia na feldze,
  • 91T- indeks nośności i prędkości.

 

Źródło: www.motoryzacja.interia.pl

Rozkoduj VIN: