Każdy, kto zdecyduje się na zakup samochodu, musi liczyć się z tym, że to nie tylko usprawnienie komunikacji, przyjemność, ale także obowiązki. Jednym z nich są badania techniczne. Czy dla pojazdów nowych i starszych, albo aut z dieslem i z gazem, badania techniczne są takie same?
Badaniom technicznym powinny być poddawany każdy rodzaj pojazdów: i motocykle, i auta osobowe i ciężarowe i przyczepy. Nowe auta, prosto z salonu mogą wstrzymać się z diagnozowaniem stanu technicznego pojazdu do 3 lat od daty rejestracji, ale każdy inny (tj. nie nowy) powinien być sprawdzany już co roku. Ten zapis obowiązuje także posiadaczy samochodów z instalacją LPG – od momentu jej założenia, należy robić przegląd co roku.
Jakie konkretnie elementy są sprawdzane w stacjach kontroli pojazdów i to, ile zapłacimy za przegląd, jest regulowane prawnie.
Dlatego badania techniczne samochodu z gazem praktycznie niczym nie różnią się od przeglądu auta z dieslem. Diagnosta przygląda się oświetleniu, stanu ogumienia, hamulcom, amortyzatorom, zawieszeniu, układ kierowniczemu, emisji spalin. Auto wyposażone w instalację LPG ma rozszerzony zakres badań o jeden element. Konkretnie o szczelność tej instalacji i ważny dokument legalizacyjny butli LPG, który jest wydawany raz na 10 lat. Po tym czasie należy powtórzyć proces legalizacji, albo wymienić zbiornik na nowy. Sprawdzenie i legalizacja upoważnia przedłuża ważność zbiornika o kolejne 5 lat.
W razie niepomyślnego przejścia przez badania, należy je powtórzyć. Jeśli usterki są poważne i znacząco zagrażają bezpieczeństwu, zabierany jest dowód rejestracyjny i przekazywany do odpowiedniego wydziału komunikacji starostwa. Można go odzyskać dopiero po naprawie i pomyślnym przejściu badań.
Jeżeli jednak usterki nie są wielkie, kierowca w przeciągu 14 dni od przeglądu jest obowiązany wszystko naprawić. Wówczas sprawdza się elementy, które należało naprawić i tylko za nie się płaci. Pełen pakiet badań techniczny (wykonywanych po raz pierwszy) dla auta z gazem to koszt rzędu 204 zł.
Rozkoduj VIN: