W życiu każdego mężczyzny mają miejsce następujące wydarzenia. Ślub z ukochaną osobą i kupno nowego samochodu. Co się dzieję, gdy żyjemy w małżeństwie bez rozdzielności majątkowej i postanawiamy sprzedać swój samochód?
Wyobraźmy sobie, że mąż chce sprzedać samochód bez zgody żony. Małżonkowie nie posiadają rozdzielności majątkowej. Auto natomiast zostało kupione z samodzielnych pieniędzy męża i to właśnie jego podpis widnieje na wszystkich dokumentach. Co to w praktyce oznacza? Jeśli w małżeństwie nie ma rozdzielności majątkowej, a samochód został kupiony w czasie trwania małżeństwa, ze środków, które nie stanowią majątku osobistego męża to nie ma prawnego znaczenia, że na dokumentach widnieje jego podpis. Samochód stanowi wspólny majątek małżonków.
Art. 36 ust. 1-2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o tym, że „oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym[…]jednakże co do zasady każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym”. Z tego więc wynika, że przepisy prawa nie sprzeciwiają się samodzielnemu zbywaniu przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego. Wyjątkiem jest tylko art. 37 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczący zbycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego. Nie ma tu jednak mowy o zbyciu samochodu.
Niezależnie od tego, że chcemy sprzedać samochód, nasz małżonek może wyrazić sprzeciw wobec sprzedaży auta. Z tego wszystkiego wynika, że auto zakupione podczas trwania małżeństwa jest własnością obojga małżonków. Jeśli dojdzie do sprzedaży, to pieniądze także należą się obojgu małżonkom. Przepisy niestety nie są korzystne dla małżonka, który nie otrzymał swojej części ze sprzedaży. W czasie trwania wspólnoty majątkowej nie może on żądać jego podziału. Jedynie co może zrobić to żądać zniesienia wspólności i wprowadzenie rozdzielności. Dopiero na etapie podziału majątku mąż lub żona może żądać zwrotu swojej części pieniędzy za sprzedany pojazd.
Według prawnika sprawa wygląda jasno. Jeżeli w przypadku, gdy małżonkowie nie dokonają dobrowolnego podziału majątku, w tym przypadku chodzi tu o samochód, to w sytuacji wzajemnych roszczeń jedynie co im zostaje to rozdzielność majątkowa, a następnie jego podział. Właśnie w postępowaniu o podział majątku, można domagać się zwrotu połowy kwoty otrzymanej ze sprzedaży samochodu.
Źródła: Gazeta Lubuska, www.e-prawnik.pl
Rozkoduj VIN: