Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub na przysłowiowym kacu jest nielegalne,  o tym chyba nie trzeba nikogo uświadamiać. Warto znać jednak konsekwencje oraz wartości dopuszczalne w stężeniu alkoholu we krwi.

Badanie trzeźwości

Z reguły trzeźwość kierowcy bada się alkomatem poprzez sprawdzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca może jednak odmówić badania alkomatem, wtedy zostanie jednak zbadana jego krew, a stężenie alkoholu we krwi orzeknie laboratorium.

Różnice między nietrzeźwością, a stanem po użyciu

Warto znać różnice między stanem po użyciu alkoholu, a nietrzeźwością.
Stan po użyciu występuje kiedy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila i prowadzenie pojazdu w takim stanie jest wykroczeniem.

Stan nietrzeźwości to wartość powyżej 0,5 promila we krwi i prowadzenie pojazdu w takim stanie jest przestępstwem.

Konsekwencje

Konsekwencje w przypadku jazdy w stanie po użyciu alkoholu to grzywna w wysokości minimum 50 złotych lub kara aresztu. Dodatkowo sąd orzeknie na ile czasu ma być zastosowany zakaz prowadzenia pojazdów, czyli od 6 miesięcy do 3 lat.

W przypadku osoby nietrzeźwej lub po zażyciu środków odurzających będzie to na pewno spora grzywna oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeśli mamy do czynienia z recydywistą, kary mogą być większe. Dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów może wynieść od 1 roku do 10 lat.

Pamiętajmy, że dobre samopoczucie nie zawsze oznacza naszą trzeźwość, nie ryzykujmy życia innych ludzi oraz własnego.

 
Rozkoduj VIN: