Decyzją sejmu straż miejska oraz gminna nie będzie mogła dokonywać pomiarów prędkości za pomocą fotoradarów.
Zaostrzone zostaną, również przepisy związane z przekroczeniem prędkości.
Nowe przepisy są efektem prac nad dwoma projektami ustaw o straży gminnej oraz prawa o ruchu drogowym, ustawy kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmiany zostaną wprowadzone w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku.
Kary dla kierowców będą naliczane względem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce za poprzedni rok (3800 zł. Brutto). Kiedy przekroczymy dozwoloną prędkość do 10km/h nie zostaniemy ukarani mandatem. Przy przekroczeniu prędkości o 11 do 20 km/h będzie to 3% średniej pensji. Od 21-30km/h będzie to już 5%, w przypadku, kiedy przekroczymy prędkość w granicach od 31-40km/h będzie to 9%, a jeśli przekroczymy prędkość o 40-50km/h to 14%. Prędkość przekroczona o ponad 50km/h będzie kosztować nas 760 zł czyli 20% średniej.
W terenie zabudowanym kwota zwiększy się dwukrotnie. Jeśli przekroczymy prędkość po raz 4 w przeciągu roku od pierwszego mandatu, to wówczas będzie on większy o kolejne 50%. Za niedostosowanie się do sygnalizacji świetlnej kara będzie wynosić 20% średniego wynagrodzenia.
Ograniczenie prędkości zostanie w terenie zabudowanym ujednolicone i będzie wynosiło 50km/h przez cała dobę.
Straże miejskie i gminne nie będą mogły korzystać z fotoradarów. Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła korzystać jedynie z fotoradarów stacjonarnych, a policja będzie mogła korzystać z fotoradarów mobilnych.
Źródlo: Wiadomości.onet.pl
Rozkoduj VIN: