Wprowadzenie systemu CEPiK miało usprawnić wszystkie sprawy związane m.in. z rejestracją samochodów. Okazało się jednak, że problemy z systemem doprowadziły mniejszej liczby rejestracji samochodów używanych.

W listopadzie w Polsce zarejestrowano „tylko” 67,4 tys. używanych samochodów z importu. To o 17,5 % mniej niż przed rokiem i o jedną piątą mniej niż w październiku. Takie właśnie dane opublikował Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM)

Jakub Faryś, prezes PZPM powiedział, że:

„Nieco zmniejszyło się zainteresowanie używanymi autami z importu. Ale drugim powodem mogą być problemy z rejestracją samochodów po wprowadzeniu zmodernizowanego systemu CEPiK 2.0. Takie problemy były przy rejestracji nowych aut, a w przypadku samochodów używanych mogły być jeszcze większe”.

Problemy z CEPiK

Od 13 listopada działa zmodernizowany system CEPiK 2.0. Niestety jego działanie nie obyło się bez problemów. Ministerstwo Cyfryzacji podało dane z których wynika, że z 75 znaczących problemów, jakie pojawiły się po wprowadzeniu CEPiK 2.0, jeszcze sześć z nich jest analizowanych. Wiele problemów dotyczy tego, że do ewidencji nie są automatycznie wprowadzane informacje o adnotacjach w dowodzie rejestracyjnym.

Problem z łącznością

Pierwsze dni uruchomienia CEPiK 2.0 pokazały, że z ok. 4,7 tys. stacji kontroli pojazdów połowa (2,1 tys.) nie była na bieżąco połączona z ewidencją.  Z czasem jednak ta liczba malała. Obecnie szacuje się, że tylko ok. 40 stacji ma problem z podłączeniem do ewidencji.

Brak stałej łączności może być przyczyną kolejnych problemów. Od 13 listopada za badanie na stacji kontroli pojazdów trzeba płacić z góry. W razie wystąpienia poważniejszej usterki badanie jest przerywane, a kierowca musi wrócić na kolejne badanie, ponownie za nie płacąc. Pamiętać również należy o tym, że informacje o negatywnym badaniu powinny na bieżąco być zapisane w CEPiK 2.0.

Statystyki

Z zebranych w ostatnim czasie statystyk z Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że codziennie badań technicznych za pierwszym razem nie przechodzi ok. 2 tys. pojazdów (3-4% wszystkich kontrolowanych aut).W pierwszym dniu modernizacji za pierwszym razem badań nie przeszło 616 pojazdów (nieco ponad 2 proc. wszystkich kontroli tego dnia), a w ostatni wtorek odrzucono 2,4 tys. pojazdów (ok. 4 proc.).

Aktualizacje systemu

Od początku wprowadzenia systemu w życie było wiadome, że niezbędna będzie aktualizacja. Pojawiła się ona już dwa tygodnie od startu systemu i zajęła się naprawą aż 47 kwestii. W Centralnym Ośrodku Informatyki trzeba było np. poprawiać m.in.:

  • wyszukiwanie aktualnych danych o pierwszej rejestracji samochodu i usunąć usterkę uniemożliwiającą zamówienie dowodu rejestracyjnego. W części systemu CEPiK, za który odpowiada PWPW, trzeba było np. usunąć problemy z zamawianiem karty pojazdu i uzupełnić wykaz marek pojazdów w ich elektronicznym katalogu.

 

Kolejne zmiany w systemie CEPiK 2.0 zaplanowane są na czerwiec 2018. Wówczas do ewidencji mają być wpisywane dane o poważnych uszkodzeniach aut w wypadkach i nałożonych na nie ewentualnych zastawach. Oprócz tego w życie ma wejść ulepszona ewidencja kierowców.

Źródło: Gazeta Wyborcza

 
Rozkoduj VIN: