Od wczoraj na terenie całego kraju ruszyła Ogólnopolska Akcja pt. „Twoje światła-Twoje bezpieczeństwo”. Celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na  to jak ważną rolę w ruchu drogowym odgrywa prawidłowe ustawienie oświetlenia i jakość dawanego światła.

Bezpłatna pomoc na stacjach diagnostycznych

Podczas trwania całej akcji na wybranych stacjach kontroli pojazdów w dniach (24 listopada, 1,8 i 15 grudnia) kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w pojeździe i w razie nieprawidłowości wyregulować je.

W akcji udział wezmą także policjanci, którzy podczas kontroli drogowych będą zwracać uwagę na kontrolę oświetlenia pojazdu. Przypominane będzie to, że zbyt nisko ustawione światła mogą doprowadzić do niezauważenie w porę np. przechodnia, a światła ustawione zbyt wysoko mogą oślepiać innych kierujących.

Kierowcy powinni pamiętać, że za źle ustawione światła może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny i nałożony może zostać mandat w wysokości 200 zł. Warto zwrócić uwagę na to, że stan oświetlenia w wielu pojazdów pozostawia wiele do życzenia. Szybko zapadający zmrok i noc to czas, gdy dochodzi do większej liczby wypadków. Sprawdzając stan techniczny oświetlenia należy zwrócić uwagę na:

  • Sprawne żarówki
  • Dobry stan lamp
  • Ustawienie świateł

 

Dokładna liczba stacji biorących udział w akcji znajduje się na stronie https://yanosik.pl/dobre-swiatla/

Źródło: niezależna.pl, yanosik.pl