W ostatnim czasie bardzo wiele słyszy się o zmianach w prawie jazdy. Chodzi tu m.in. o przepisy i egzaminy. W 2019 roku czeka nas kolejna zmiana. Tym razem chodzi o sam dokument.

Zniknie jedna rubryka

W dokumencie prawa jazdy od marca 2019 ma zniknąć jedna z rubryk. Chodzi tu o adres zamieszkania. W 2015 zniknął on już w dowodzie osobistym, a teraz ma on zniknąć z dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, zamieszczanie adresu zamieszkania w dokumencie prawa jazdy, to kłopot i dodatkowy koszt. Nie ma uzasadnienia wymiany dokumentu przy zmianie adresu zamieszkania. Ważnym argumentem jest to, że prawo jazdy ma potwierdzać uprawnienia do kierowania pojazdem, a nie miejsce zamieszkania.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Prawo jazdy już bez adresu zamieszkania będzie wydawane od 4 marca 2019. Zmiany oznaczają, że nie trzeba będzie jednak wymieniać dotychczasowych dokumentów.

Obecnie przepisy mówią o tym, że kierowca ma 30 dni na wymianę dokumentu, gdy zmienił miejsce zamieszkania. Przepisy nie przewidują jednak żadnych sankcji za niedopilnowanie tego. Do wymiany prawa jazdy potrzebne są:

  • Złożenie wniosku w wydziale komunikacji
  • Okazanie dowodu osobistego
  • Załączenie fotografii o wymiarach 35 x 45 mm
  • Opłacenie wymiany dokumentu w kwocie 100,50 zł

 

Źródło: motofakty.pl