Poseł Liroy-Marzec po wielu miesiącach walki będzie mógł odnotować sukces. Okazuje się, że Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad przypisaniem jednej tablicy rejestracyjnej dla samochodu dożywotnio. Zmiany oznaczają zmniejszenie kosztów przy zakupie auta.

Sprawa pojawiła się już w 2017 roku

Piotr Liroy-Marzec już na początku 2017 roku złożył interpelację dotyczącą numeru rejestracyjnego pojazdu. Obecnie każda zmiana właściciela wymaga, nie tylko zmiany dokumentów, ale także tablic rejestracyjnych. Wyjątkiem jest ponowna rejestracja samochodu przez kupującego w tym samym powiecie. Po miesiącach czekania, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marek Chodkiewicz potwierdził zmiany.

Jak podaje moto.wp.pl:

„Ministerstwo Infrastruktury jest w trakcie przygotowywania (…) projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, którego celem jest również uproszczenie procedur związanych z rejestracją pojazdów, uwzględniając postulaty zgłaszane do ministerstwa przez obywateli i inne podmioty”

Zmiany oznaczają, że możliwe będzie zachowanie tablic rejestracyjnych (wraz z naklejką) na wniosek właściciela pojazdu.

Mniejsze kolejki i mniejsze koszty

Takie rozwiązanie ma zmniejszyć kolejki w wydziałach komunikacji i znacząco obniżyć koszty. Komplet tablic rejestracyjnych kosztuje ok. 80 zł. Stare tablice trafiają do utylizacji. Nowe zmiany sprawiają, że wystarczy tylko wypełnić kilka pól w internetowym wniosku i cieszyć się nowo kupionym samochodem.

Zielona tablica rejestracyjna

To nie jedyna zmiana jaka czeka na kierowców. W połowie 2019 roku na naszych drogach będzie można spotkać samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą aut będą mogli wyjechać z klientem niezarejestrowanego samochodu na jazdę próbną. Tzw. profesjonalna tablica rejestracyjna usprawni pracę salonów. Obecnie samochody pokazowe muszą być zarejestrowane i ubezpieczone.

Źródło: www.moto.wp.pl