Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli samochodów sprowadzanych z USA i Japonii.  Już dziś można zamawiać mniejsze tablice rejestracyjne do takich samochodów. Weszło w życie nowe rozporządzenie, które oznacza brak mandatów za liczne rozwiązanie, które stosowali właściciele samochodów z za oceanu.

Nowe rozporządzenie

Od początku lipca weszło w życie nowe rozporządzenie, które daje możliwość wyrobienia tablic rejestracyjnym w innych, niestandardowych wymiarach. Do tej pory tablice rejestracyjne w Polsce miały wymiary 520 x 114 mm. Takie tablice nie pasowały do samochodów m.in. z USA i Japonii, gdzie pojazdy były projektowane pod wymiary tablic 305 x 115 mm. W praktyce oznaczało to duże problemy, bo wnęka w takich samochodach nie pasowała do polskich tablic.

Wielu kierowców próbowało dostosować samemu wymiary tablic do pojazdów. Niestety takie działanie nie były zgodne z prawem. Brak na takiej tablicy wypukłej czcionki i brak nalepki legalizacyjnej oznaczał mandat w wysokości 100 zł.

Nowe tablice są mniejsze i będą miały krótszy numer. Taka tablice będzie się składać z czterech znaków. Np. „W” będzie oznaczać województwo mazowieckie, a 01 to najprawdopodobniej 1 tablica wydana w województwie.

Mniejsze tablice rejestracyjne będą kosztować 256 zł- w przypadku pierwszej rejestracji w kraju. Natomiast posiadając kartę pojazdu zapłacimy tylko 180, 50 zł.

Źródło: moto.wp.pl