Pomimo braku w wielu miejscach śniegu ośrodki narciarskie w kraju i za granicą są przygotowane na miłośników białego szaleństwa. Organizacja narciarskiego wyjazdu nie należy do najłatwiejszych zwłaszcza, gdy podróżujemy z własnym sprzętem. Sprawdź jak bezpiecznie przewozić sprzęt narciarski.

Uchwyty narciarskie na relingach dachowych to najpopularniejsza forma przewożenia nart. Korzystając z takiego rozwiązania na dachy samochodu możliwe jest przewożenie od 4 do 6 par nart. Pamiętajmy jednak o tym, że dłuższe trasy mogą doprowadzić do zabrudzenia sprzętu solą, piaskiem i błotem pośniegowym. Warto więc zadbać o dodatkową ochronę w postaci specjalnego pokrowca.

Montaż sprzętu na dachu

Przewożąc sprzęt na dachu samochody trzeba pamiętać o prawidłowym ich zamocowaniu. Narty powinny być zawsze umieszczone tyłem do kierunku jazdy. Chodzi tu m.in. o zmniejszenie oporów aerodynamicznych. Kierowcy, którzy nie posiadają relingów dachowych mogą skorzystać z bagażnika magnetycznego. Polega to na przyssaniu się płyty magnetycznego bagażnika do dachu. Przed skorzystaniem z takiego rozwiązania warto zapoznać się wcześniej dokładnie z instrukcją obsługi.

Boxy coraz bardziej popularne

Wielu narciarzy i ekspertów w ostatnim czasie chwali sobie używanie z tzw. boxów dachowych. Montaż takiego systemu uważa się za najbezpieczniejszy dla naszych nart. W środku oprócz nart można również zamontować inne elementy wyposażenia. Box to gwarancja bezpieczeństwa i suchości. Producenci prześcigają się w designie boxów przez co mają bardzo aerodynamiczne kształty. Dzięki temu hałasy nie są już tak słyszalne jak w przypadku zwykłych uchwytów na narty.

Narty wewnątrz samochodu

Wybierając sposób przewożenia nart nie wolno zapominać o możliwości transportu nart wewnątrz pojazdu. Takie rozwiązanie ma jednak bardzo duży minus. Chodzi tu o utratę dużej części bagażowej w pojeździe. Dodatkowo trzeba narty odpowiednio zabezpieczyć i zamocować w środku.

Prawidłowy transport sprzętu narciarskiego to bardzo ważny element zimowego wyjazdu. Źle zamocowane narty mogą doprowadzić do tragedii. Inwestycja w sprawdzone rozwiązania poprawi komfort jazdy i bezpieczeństwo.