Polska Izba Ubezpieczeń informuje, że wartość przestępstw ubezpieczeniowych wzrosła o 20% rocznie. Lawinowo wzrastały wartości szkód osobowych. Oszuści zaczęli chętniej korzystać z różnych znanych sztuczek z przeszłości. Oprócz pozorowania wypadków zauważono również wzrost wyłudzeń odszkodowań z udziałem cudzoziemców.

Kiedyś najbardziej znanym sposobem na wyłudzenie odszkodowania była „ustawka”, czyli pozorowanie wypadku. Obecnie rynek musi się zmierzyć z innymi zagrożeniami. Do tego zaliczymy m.in. cyberprzestępczość oraz młodszych oszustów ubezpieczeniowych.

Statystki

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w 2016 roku ubezpieczyciele z Działu I (ubezpieczenia na życie) odnotowały spadek czynów zabronionych o 12% (738 czynów). Jednak odnotowano wzrost wartości ujawnionych czynów o 21% (obecnie 13,7 mln złotych). W Dziale I najczęstsze wyłudzenia dotyczyły zgłaszania zgonu ubezpieczonego, leczenia szpitalnego lub operacyjnego, trwałego inwalidztwa oraz uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku i poważnego zachorowania.

PIU wskazało również, że w 2016 roku bardzo często wyłudzano odszkodowania wśród osób uprawiających wyczynowo sport. Najczęściej podawano wymyślone okoliczności zdarzenia.

Zmienia się charakter wyłudzeń

Rynek ubezpieczeń się zmienia. To samo dotyczy charakteru wyłudzeń. Rozwój nowych technologii sprawił, że proces likwidacji szkody opiera się często na przedstawionej przez klienta dokumentacji medycznej. W rapocie można dowiedzieć się, że kanały komunikacji i praca na skanach często niskiej jakości sprzyjają dokonywaniu wyłudzeń.

Drogowi oszuści

Dział II, czyli ubezpieczenia majątkowe i osobowe to dział, gdzie odnotowano najwięcej nieprawidłowości. Średnia wartość przestępstwa w Dziale II ubezpieczeń wynosiła w 2016 roku 22 tysiące złotych. Najczęstsze wyłudzenia to m.in.: te związane z polisami komunikacyjnymi: OC- majątkowe (5005), osobowe (1781) oraz AC (1893). Na wzrost wartości szkód osobowych ma wpływ:

  • Powiększenie deklarowanego zakresu uszkodzeń ciała (bóle kręgosłupa, bóle głowy)
  • Symulowanie stanów psychicznych (szok pourazowy, depresje)
  • Powiększenie liczby poszkodowanych w wypadku

W 2016 roku wykryto około 1800 prób wyłudzeń na kwotę prawie 24 milionów złotych.

Polowanie na kolizje

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała również, że oszustów można często spotkać na drogach. Wykorzystywana jest tutaj nieuwaga, brak koncentracji innych kierowców.  Najczęściej doprowadza się do kolizji na dużych skrzyżowaniach lub rondach. Pojazd, który brał udział w zdarzeniu jest naprawiany niskim kosztem i ponownie wykorzystywany do tego procederu.

Źródło: bankier.pl

 
Rozkoduj VIN: