Niedawno media obiegła informacja mówiąca o tym, że od 1 lipca czeka nas radykalna podwyżka opłat za badanie techniczne samochodu. 430 zł to nowa cena, którą eksperci Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP przedstawili diagnostom w oparciu o wyliczenia powiązane z płacą minimalną. 

Ile kosztuje badanie techniczne w 2024 roku? 

Na początku warto przypomnieć, że opłata za badanie techniczne samochodu nie była podnoszona od 2004 roku. Na przestrzeni lat wielokrotnie pojawiały się propozycje zmiany stawki, jednak pomimo licznych postulatów za przegląd samochodu osobowego kierowcy nadal płacą 98 zł. Z opublikowanych informacji wynika, że po odliczeniu podatku diagności otrzymują około 60 zł. 

W piśmie do ministra infrastruktury, pod którym podpisało się osiem organizacji reprezentujących Stacje Kontroli Pojazdów, możemy przeczytać, że ”przychody z opłat za badania techniczne nie pokrywają kosztów ich wykonywania” i trudno się z tym nie zgodzić. Przez 20 lat sytuacja gospodarcza w naszym kraju znacznie się zmieniła, wielokrotnie wzrastała też płaca minimalna oraz inflacja, a stawka za badania techniczne ani drgnęła. Czy jednak teraz coś się zmieni? 

Warto dodać, że za badanie techniczne auta napędzanego gazem zapłacimy aktualnie 162 zł, za badanie techniczne motocykla 62 zł, a ciężarówki 153 zł. 

430 zł za badanie techniczne samochodu? 

W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że od 1 lipca 2024 roku stawki za badania techniczne pojazdów znacznie wzrosną. Zgodnie z propozycją ekspertów ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP badanie techniczne miałaby wynosić 10 procent płacy minimalnej. W praktyce oznacza to, że właściciele samochodów osobowych mieliby już wkrótce płacić za badanie techniczne 430 zł. 

– Opłata za przeprowadzenie okresowego badania technicznego samochodu osobowego w 2004 r. stanowiła 11,9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. mówimy o cenie na poziomie zaledwie 2,31 proc. minimalnego wynagrodzenia – tłumaczył wiceprezes SITK Artur Sałata w rozmowie z portalem auto.dziennik.pl. 

Co ciekawe, przedsiębiorcy działający w branży podchodzą bardziej realistycznie do tego pomysłu i proponują nieco niższą podwyżkę. W ich opinii resort powinien przychylić się do tego, by nowa opłata za badanie techniczne wynosiła połowę stawki wyliczonej przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP – czyli badanie techniczne samochodu powinno kosztować 246 zł brutto. Dodatkowo proponują, by wprowadzić mechanizm corocznej automatycznej waloryzacji opłat, biorąc pod uwagę wskaźnik inflacji za poprzedni rok. 

Czy stawki za badania techniczne wzrosną od 1 lipca? 

Okazuje się jednak, że kierowcy póki, co mogą spać spokojnie. Na informację odnośnie podwyżek za badania techniczne pojazdów zareagował profil Ministerstwa Infrastruktury w serwisie X (dawniej Twitter). W opublikowanym komunikacie resort stanowczo zdementował plotkę. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że o ile doniesienia o wprowadzeniu nowego cennika opłat od 1 lipca 2024 roku okazały się nieprawdziwe, to sam wzrost stawki wydaje się być nieunikniony. Szczególnie, że w resorcie prowadzone są analizy, które mają ocenić zasadność wprowadzenia zmian w opłatach za badania techniczne. 

– W Ministerstwie Infrastruktury są prowadzone analizy mające na celu ocenę zasadności i zakresu zmiany tabeli opłat za badania techniczne pojazdów, uwzględniające m.in. zmianę w wysokości wynagrodzeń na rynku pracy oraz rozwiązania, jakie występują w przypadku badań technicznych pojazdów w innych państwach członkowskich UE – powiedziała dziennik.pl Anna Szumańska, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. 

Źródło: auto.dziennik.pl