W jaki sposób opony wpływają na zużycie paliwa? Okazuje się, że ogumienie może mieć naprawdę duży wpływ na liczbę przejechanych kilometrów na zbiorniku paliwa. I nie chodzi tylko o stan opon. Wszystko sprowadza się do oporu toczenia, czyli tego, jak opona pokonuje bezwładność. 

Opór toczenia opony a zużycie paliwa 

Na początku warto wyjaśnić, czym jest opór toczenia opony. Pojęcie to dotyczy siły, która działa przeciwnie do kierunku jazdy. Istnieje jednak wiele czynników wpływających na opór toczenia, a tym samym i na zużycie paliwa takich jak bezwładność, jakość drogi czy opór powietrza. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wymiana opon nie rozwiąże wszystkich problemów, bowiem opór toczenia nie pozostaje stały. Zużycie paliwa jest inne np. podczas jazdy po autostradzie ze stałą prędkością a inne podczas jazdy z zatrzymywaniem się i ruszaniem w ruchu ulicznym. Ponieważ konstrukcje pojazdów stały się bardziej aerodynamiczne, opór toczenia może odgrywać większą rolę w oszczędzaniu paliwa. Okazuje się też, że większość producentów opracowuje opony o niskim oporze toczenia. Opony te są często projektowane z naciskiem na zmniejszenie masy i są formowane z nieco cieńszymi ścianami bocznymi i płytszą głębokością bieżnika. 

Jak opony wpływają na zużycie paliwa? 

Znaczna część oporu toczenia opony (około 35-50 procent), pochodzi z bieżnika. Niektórzy producenci opon stosują mieszkanki, zawierające krzemionkę lub wykorzystujące formuły łączące naturalną i syntetyczną gumę, co może wpływać na zmniejszenie oporów toczenia. W dużym skrócie można powiedzieć, że im płytszy bieżnik, tym bardziej paliwooszczędna będzie opona. Nie zapominajmy jednak o tym, że na zużycie paliwa wpływa także rozmiar opon. Z pewnością łatwiej jest wprawić w ruch mniejszą oponę niż większą, więc w ruchu miejskim te mniejsze opony mogą okazać się lepszym rozwiązaniem. Wynika to z tego, że do ruszenia potrzebna jest mniejsza moc, dzięki czemu uzyskamy lepsze osiągi. Ale po uruchomieniu silnik pracuje ciężej, by mniejsze koło pokonywało taką samą odległość jak większe. W efekcie, większe koło mogłoby okazać się lepsze, by zmniejszyć zużycie paliwa podczas dalekiej jazdy. Na zużycie paliwa wpływa także to, z czego wykonane są koła. Jeśli używamy kół, które zostały zrobione z cięższych metali, prawdopodobnie zauważymy różnicę w zużyciu paliwa. Dlatego, by zmniejszyć spalanie warto wybrać lżejsze felgi np. aluminiowe. 

Właściwe ciśnienie opony – sposób na mniejsze zużycie paliwa 

Jednym ze sposobów na zmniejszenie zużycia paliwa jest to, by upewnić się, że opony są odpowiednio napompowane. Doświadczenie pokazuje, bowiem że opona niedopompowana o ok. 20 procent może zwiększyć zużycie paliwa o 10 procent. Co więcej, niedopompowanie zwiększa również tempo zużycia opon. Co oznacza, że znacznie szybciej będziemy potrzebowali nowych opon. 

Wszyscy chyba jesteśmy świadomi tego, że niektóre rzeczy mogą zwiększać ilość paliwa zużywanego przez samochód. Jazda z dużą prędkością, używanie niewłaściwych biegów i przeładowanie samochodu ciężkim bagażem to tylko niektóre z najczęstszych błędów, które mogą powodować, że samochody pożerają duże ilości paliwa. Istnieje jednak główny czynnik wpływający na oszczędność paliwa, o którym wiele osób nie zdaje sobie sprawy – opony. Dlatego, warto dobrać je właściwie.