Ostatnie dni przyniosły ocieplenie i niektórzy z nas postanowili już wymienić opony. Jednak czy jest to dobry moment na zmianę ogumienia? Czy może rozsądniej jest jeszcze pozostać przy oponach zimowych? Poniżej podpowiadamy, kiedy najlepiej zmienić opony na letnie. 

Kiedy najlepiej wymienić opony na letnie? 

W naszym klimacie pogoda jest zmienna, co przekłada się na warunki jazdy na drogach. Jednak nasz pojazd będzie się po nich poruszał bezpieczniej, jeśli będzie posiadał opony dostosowane nie tylko do lokalnych warunków pogodowych, ale też do naszego stylu jazdy. Wybór właściwych opon samochodowych to jedno, ale wraz z cieplejszymi dniami przychodzi pytanie – kiedy zmienić opony na letnie? Konieczność wymiany ogumienia nie jest związana z konkretną datą, ale z temperaturą i warunkami panującymi na drogach. Z zasady przyjmuje się, że w sytuacji, gdy temperatury przekraczają 7°C a temperatury poniżej 0°C są mało prawdopodobne, należy założyć na koła opony letnie. W takich warunkach tego rodzaju ogumienie zapewnia lepsze osiągi niż opony zimowe. Opony letnie zapewniają również wysoki poziom przyczepności na mokrych i suchych drogach dzięki specjalnym wzorom i mieszankom bieżnika. Opony letnie to także wysoka stabilność pojazdu na zakrętach. Nie zapominajmy jednak, że tego typu ogumienie nie nadają się do jazdy w warunkach zimowych, dlatego należy pamiętać o zmianie opon dopiero wówczas, gdy warunki atmosferyczne faktycznie tego wymagają. 

Opony zimowe a jazda latem 

A może zostawić opony zimowe na lato? Bez wątpienia nie jest to dobry pomysł. Szczególnie, że jazda na oponach zimowych w upale z pewnością może doprowadzić do ich uszkodzenia. Wynika to z tego, że wraz ze wzrostem temperatury guma staje się bardzo miękka, a co za tym dochodzi do szybkiego zużycia opon. Jednak podczas zmiany pór roku nie musimy się zbytnio martwić o to, że w tak krótki czasie ogumienie zostanie zniszczone. Kilka dni z wyższą temperaturą nie powinno zaszkodzić oponom – zwłaszcza, jeśli unikamy agresywnej jazdy oraz gwałtownego zatrzymywania się i ruszania. W dużym skrócie można, zatem powiedzieć, że im lepsza opona w niskich temperaturach, tym gorzej będzie sobie radziła w wysokich temperaturach. Z tego powodu jazda na oponach zimowych w lipcu czy sierpniu nie będzie dobrym rozwiązaniem. 

Zimowe opony – jak przechowywać? 

Dobrze dopasowane opony mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto upewnić się, że nie dokonamy wymiany ogumienia zbyt wcześnie, ale też i zbyt późno. Marzec czy kwiecień potrafią zaskoczyć ponownym atakiem zimy. Z kolei zbyt późna wymiana opon zimowych na letnie może doprowadzić do ich nieprawidłowego zużycia. Pamiętajmy też o tym, że prawidłowo pielęgnowane opony zimowe mogą służyć nam nawet do 4 sezonów. Z tego powodu należy upewnić się, że odpowiednio je przechowujemy w miesiącach letnich. Co to oznacza? Przede wszystkim powinniśmy chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. 

I co istotne, zawsze zwracajmy uwagę na głębokość bieżnika. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kiedy nadszedł czas na nowe opony, bowiem nie tylko zmiana temperatury powinna skłaniać nas do wymiany ogumienia.