Powiadomienie o zdarzeniu drogowym wysłane przez uszkodzony pojazd? Brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale każdego dnia służby ratunkowe interweniują w różnych miejscach dzięki temu, że samochód sam wzywa na miejsce odpowiednią pomoc. Jedną z firm obsługujących system eCall jest ARC Europe Polska. 

System szybkiego alarmowania o wypadkach 

Na wstępie należy wyjaśnić, że system eCall (emergency call) to ogólnoeuropejski system szybkiego informowania o wypadkach drogowych. Co istotne, rozwiązania tego typu instalowane są we wszystkich pojazdach od 31 marca 2018 roku. System ten jest także częścią inicjatywy „eSafety”, którego celem jest promowanie i monitorowanie zachowania bezpieczeństwa na drogach w Europie. Jak działa system eCall? Urządzenia montowane w samochodach umożliwiają szybkie, automatyczne lub manualne wezwanie pomocy wprost z pojazdu. Automatyczne powiadamianie jest aktywowane w określonych warunkach po zderzeniu (np. w momencie wybuchu poduszek powietrznych), dzięki czujnikom zamontowanym w pojeździe. Natomiast ręczne wezwanie jest włączane przyciskiem SOS przez kierowcę lub pasażerów. Po aktywacji, urządzenie eCall w samochodzie łączy się przy użyciu sieci komórkowej z Centrum Obsługi Klienta firmy obsługującej zgłoszenie, np. takiej jak ARC Europe Polska. W ten sposób pozwala na przekazanie danych o samochodzie, jego lokalizacji, a także nawiązanie połączenia głosowego. 

Kierowcy mogą także skorzystać z systemu bCall (breakdown call), który umożliwia zgłoszenie awarii. Rozwiązanie to pozwala na manualne nawiązanie połączenia z call center wprost z samochodu – urządzenie bCall w pojeździe łączy się z Centrum Obsługi Klienta firmy ARC Europe Polska przy użyciu sieci komórkowej. Firma równocześnie otrzymuje dodatkowe informacje o stanie technicznym samochodu oraz lokalizacji, które przesyłane są do systemu operacyjnego. 

Rośnie świadomość systemu eCall 

Z opublikowanych informacji wynika, że w ubiegłym roku firma ARC Europe Polska zarejestrowała ponad 17 tys. odebranych połączeń w ramach systemu eCall (wypadki drogowe – powiadomienia ręczne i automatyczne) oraz prawie 7 tys. połączeń bCall. Warto podkreślić, że dane przesyłane przez eCall zawierają pakiet takich informacji, jak numer telefonu, z którego zostało wygenerowanie zgłoszenie, rodzaj wywołania zgłoszenia (ręczny lub automatyczny), współrzędne GPS samochodu, kierunek ruchu, w jakim poruszał się pojazd, czas zdarzenia, dane techniczne pojazdu (rodzaj pojazdu, rodzaj paliwa), liczbę pasażerów z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz numer VIN. 

– Początkowo systemy były dużą nowością zarówno dla klientów, jak i operatorów numerów alarmowych w Polsce. Odnotowaliśmy wiele przypadków próbnego połączenia. Ludzie z ciekawości czy to naprawdę działa, wciskali nowe przyciski zamontowane w ich samochodach (…) Wzrasta świadomość obecności tych systemów i ich zasad funkcjonowania w pojazdach. Świadczą o tym celowe wezwania pomocy i spadek przypadkowych połączeń – mówi Paweł Zawisza, Dyrektor Operacyjny w ARC Europe Polska. 

Szybka pomoc na miejscu zdarzenia 

ARC Europe Polska zaznacza, że obsługą systemu eCall zajmuje się odpowiednio przeszkolony zespół konsultantów i to tam trafiają zgłoszenia o najwyższym priorytecie. 

Nasi wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy weryfikują każde zgłoszenie i podejmują decyzję o wysłaniu odpowiednich służb ratunkowych na miejsce zdarzenia. Priorytetowa jest dla nas szybka i konkretna pomoc dla naszych klientów – podkreśla Paweł Zawisza. 

Firma z roku na rok zwiększa ilość obsługiwanych zleceń przez system eCall, a także dodatkowo pozyskuje nowych klientów, którym oferuje usługi realnie poprawiające bezpieczeństwo podróżowania. Firma w oparciu o swoje doświadczenie oraz tysiące obsłużonych wezwań systemu eCall, stawia sobie ambitne zadanie poprawy świadomości znaczenia systemu. 

Źródło: ARC Europ Polska