Kupno używanego motocykla to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie. Trzeba zweryfikować stan techniczny maszyny i podpisywane dokumenty. Wiele motocykli jest po poważnych wypadkach, a sposób ich naprawy nie zawsze spełnia odpowiednie standardy. Na co zwracać uwagę przy kupnie? Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży motocykla? Wyjaśniamy poniżej!

 1. Umowa kupna sprzedaży motocykla – co powinna zawierać?
 2. Najczęściej popełniane błędy w trakcie zawierania umowy

Ważne jest, by umowa uwzględniała oświadczenie kupującego o znajomości stanu technicznego pojazdu.

Umowa kupna sprzedaży motocykla – co powinna zawierać?

Umowa sprzedaży motocykla to potoczna nazwa umowy kupna-sprzedaży motocykla. Jest ona uregulowana w kodeksie cywilnym. Powinna zawierać przede wszystkim takie informacje, jak:

 • precyzyjne określenie stron umowy;
 • miejsce, w którym ją zawarto;
 • data zawarcia umowy;
 • cena sprzedawanego motocykla;
 • podpisy obu stron umowy;
 • dokładne oznaczenie sprzedawanego motocykla, w tym: marki i modelu; można również dodać takie informacje jak przebieg, numer silnika, pojemność silnika, kolor, data jego produkcji, numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) oraz numer rejestracyjny.

Jeżeli motocykl będący elementem transakcji ma usterki albo inne mankamenty, powinno się dopisać to w umowie kupna-sprzedaży motocykla. Osoba kupująca jednoślad powinna być świadoma jego faktycznej kondycji i posiadanych wad. Bez tego oświadczenia może dojść do bardzo nieprzyjemnej sytuacji – dojdzie do dochodzenia przez kupującego praw z tytułu rękojmi. Warto też sporządzić dokumentację fotograficzną, która pokazuje stan motocykla sprzed jego kupna. Umowa kupna sprzedaży motocykla do druku, którą można pobrać z Internetu, jest w tym przypadku ułatwieniem i gwarantuje, że wszystko przebiegnie, jak należy.

Najczęściej popełniane błędy w trakcie zawierania umowy

Osoba sprzedająca powinna wydać kupującemu motocykl i jego przynależności – rzeczy, które mu przynależą, np. kluczyki. Sprzedający musi także wydać wszelkie dokumenty maszyny. Jeżeli umowa kupna sprzedaży motocykla stanowi, że jej przedmiotem były także inne akcesoria (np. bagażnik, opony), warto je uwzględnić w umowie, by potem uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Umowa kupna sprzedaży motocykla pdf jest dobrym rozwiązaniem. Taki wzór jest dużym ułatwieniem i zdecydowanie warto z niego skorzystać. Można go bez problemu znaleźć w Internecie. Warto, by umowa była sporządzona na piśmie, a dwa jej egzemplarze wymienione między stronami, które ją zawierają.
Zastanawiasz się, jakie są najczęściej popełniane błędy w trakcie zawierania umowy? Oto niektóre z nich:

 • podpisanie umowy z jednym sprzedającym, gdy motocykl jest przedmiotem współwłasności;
 • ukrywanie faktycznego stanu maszyny w sytuacji, gdy jest ona uszkodzona;
 • obniżenie kwoty, za którą sprzedano motocykl, gdyż nie ma to wpływu na wysokość podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), ma to natomiast wpływ na odpowiedzialność wynikającą z tytułu rękojmi.

Artykuł partnera