Samochód to jeden z najwygodniejszych środków transportu – nie ma co do tego wątpliwości. Jeżeli nie jesteśmy w stanie utrzymać go samodzielnie, możemy zostać współwłaścicielem pojazdu i korzystać z niego wspólnie z inną osobą. Kim dokładnie jest współwłaściciel samochodu i czy warto nim być? Jakie są najważniejsze prawa oraz obowiązki posiadaczy samochodów?

1. Współwłaściciel auta – kim jest?

2. Obowiązki właściciela samochodu – jak wyglądają?

3. Prawa właściciela samochodu – na czym polegają?

4. Czy opłaca się być współwłaścicielem samochodu?

Współwłaściciel auta – kim jest?

Posiadacz pojazdu ma na co dzień wiele przywilejów, ale także i obowiązków. Z jednej strony możemy swobodnie poruszać się i podróżować w znacznie wygodniejszy sposób, niż przy użyciu komunikacji zbiorowej. Z drugiej jednak musimy stosować się do aktualnych przepisów, dokonać rejestracji pojazdu i dbać o jego stan techniczny, a także zapewnić mu ubezpieczenie OC, tankowanie i wiele innych codziennych drobiazgów. Możemy również być współwłaścicielem auta – w takim wypadku nasze dane również muszą znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym. Jest to dobra opcja dla młodych kierowców, którzy, na przykład poprzez dzielenie auta z rodzicami, mogą skorzystać z większych zniżek na ubezpieczeniu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: http://specjalistka.net/.

Obowiązki właściciela samochodu – jak wyglądają?

Właściciel pojazdu musi spełnić wiele różnych większych i mniejszych działań, aby móc wykorzystywać auto i poruszać się po drodze zgodnie z prawem. Jeżeli jesteśmy jednocześnie kierowcami, musimy oczywiście posiadać stosowne prawo jazdy, aby korzystać z samochodu. Poza tym jakie są obowiązki właściciela samochodu? Naszą powinnością jest wyposażenie go w dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, zadbanie o przegląd i wykupienie polisy OC, chociaż przy nowych modelach lepszym wyjściem jest zakup pakietu OC, AC i NNW. Współwłaściciel samochodu również może samodzielnie zakupić ubezpieczenie. Ponadto naszym codziennym obowiązkiem jest także utrzymywanie pojazdu w dobrym stanie technicznym, usuwanie wszelkiego rodzaju usterek, a także regularne czyszczenie karoserii i wymiana materiałów eksploatacyjnych.

Prawa właściciela samochodu – na czym polegają?

Poza wymaganiami właścicielowi pojazdu przysługują także pewne prawa. Największym i najbardziej oczywistym jest możliwość wygodnego i komfortowego podróżowania zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Kolejnym pożądanym przywilejem są także zniżki na ubezpieczeniu, które zyskujemy z czasem, o ile jeździmy w sposób bezkolizyjny i bezpieczny. Współwłaściciel może korzystać ze zniżek drugiego właściciela, co jest świetną opcją dla młodych kierowców, którzy poszukują sposobu na obniżenie stawki ubezpieczenia. Jeżeli posiadamy samochód elektryczny, możemy dodatkowo korzystać z prawa poruszania się po buspasach czy też parkowania w specjalnie wyznaczonych miejscach.

Czy opłaca się być współwłaścicielem samochodu?

Dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym potwierdzają to, czy jesteśmy współwłaścicielem samochodu. Jeżeli więc planujemy nim zostać, musimy się upewnić, że dokumenty zostaną uzupełnione w stosowny sposób. Instytucja współwłaściciela to dobry pomysł dla młodych kierowców, którzy jeszcze nie czują się samodzielnie zbyt pewnie i nie chcą – lub nie są w stanie – płacić ogromnych kosztów ubezpieczenia. Dzieląc własność samochodu musimy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, dotyczących na przykład sprzedaży pojazdu w przyszłości.

Artykuł partnera