Bez wątpienia warunki zimowe w Skandynawii utrzymują się dłużej niż w innych rejonach Europy. Dlatego przewożąc towary właśnie do krajów takich jak Szwecja, Norwegia czy Dania trzeba zapewnić bezpieczeństwo transportu. W jaki sposób można je zwiększyć? Co będzie istotne?

Odpowiednie zabezpieczenie ładunków w transporcie i zapewnienie optymalnej temperatury

Na pewno niezwykle ważne jest zabezpieczenie transportowanych towarów i mowa nie tylko o stosowaniu pasów mocujących czy odpowiednim układaniu palet, ale również zapewnieniu odpowiedniej temperatury tym produktom, które jej wymagają. Istnieje też ryzyko kradzieży ładunku z naczepy, dlatego powinna być ona dodatkowo zabezpieczona. Warto wyposażyć firmę w system, który pozwoli na zdalne zatrzymanie skradzionej ciężarówki. Takie systemy firmy zaczęły wprowadzać po tragediach jakie wydarzyły się w Berlinie i w Nicei. Samą naczepę można zabezpieczyć stosując dodatkowe pręty wewnętrzne poza tymi od zewnętrznej strony. W przypadku cennych towarów drzwi mogą zostać zabezpieczone elektromechanicznym zamkiem ELB. System King Pin Lock z kolei może uniemożliwić przepięcie naczepy do obcego ciągnika. Prostym rozwiązaniem zabezpieczającym są również nakrętki na koła stosowane podczas postojów.

Stały kontakt ze spedytorem ma znaczenie

Na trasach do Skandynawii kierowcy powinni korzystać z bezpiecznych parkingów. O takowych może informować spedytor. Kierowca powinien być z nim w stałym kontakcie za pomocą GPS, ale i innych systemów łączności. Dzięki łączności kierowca ciężarówki może na bieżąco zgłaszać ewentualne problemy, np. zamknięte drogi, co w Skandynawii zdarza się nierzadko w okresie zimowym. Spedytor może na bieżąco reagować na wszystkie zgłoszenia i np. skierować kierowcę właśnie na bezpieczny parking do momentu rozwiązania sytuacji albo poprowadzić go alternatywną trasą do miejsca docelowego, jeśli jest to możliwe czy nawet zmienić miejsce rozładunku w porozumieniu z odbiorcą.

Zadbajcie o opony ciężarowe zimowe – dowiedzcie się, gdzie są wymagane

Warto wiedzieć, że choć Skandynawia uchodzi za region o ciężkich zimach, to jednak nie wszędzie wymagane są opony zimowe do ciężarówek. Nie znaczy to oczywiście, że nie można się w nie zaopatrzyć. Oczywiście, że można, a nawet trzeba. W Danii opony ciężarowe zimowe nie są wymagane. Jednak ich używanie jest zalecane w czasie niekorzystnych warunków pogodowych. Z kolei głębokość bieżnika opony musi wynosić 1 mm. W Szwecji sytuacja wygląda inaczej, gdyż od 1 grudnia do 31 marca obowiązuje bezwzględny nakaz jazdy na oponach zimowych. Opony zimowe muszą mieć oznaczenie M+S. Pojazdy ciężarowe, których masa przekracza 3,5 t muszą mieć założone opony zimowe na osiach napędowych pojazdu. Głębokość bieżnika opon powinna wynosić 5 mm, a w przypadku lżejszych ciężarówek 3 mm. W Norwegii jest także nakaz jazdy na oponach zimowych od 15 listopada do 31 marca. Należy jednak wiedzieć, że w okręgach takich jak: Nordland, Troms, czy Finnmark jest wydłużony, dlatego trwa od 15 października do 30 kwietnia. Bieżnik opon powinien mieć głębokość 5 mm.

Łańcuchy i opony z kolcami – kiedy należy ich używać?

Można sięgnąć także po łańcuch czy opony z kolcami. Jeśli chodzi o Danię to to okolcowane opony można stosować od 15 listopada do 1 kwietnia, z kolei łańcuch tylko na oblodzonych i zaśnieżonych drogach. W Szwecji dopuszczalne jest korzystanie z opon z kolcami do 1 października do 15 kwietnia, ale nie we wszystkich miastach. Łańcuchy są zalecanym, ale nieobowiązkowym elementem wyposażenia. W Norwegii jest wymóg wyposażenia się w opony z kolcami przynajmniej na jednej osi napędowej. Można na nich jeździć od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy.

Stosując się do powyższych wytycznych można zwiększyć bezpieczeństwo transportu towarów do Skandynawii. Należy pamiętać, że bardzo istotne znaczenie ma przestrzeganie czasu pracy i wypoczynku kierowcy, a elektroniczne usprawnienia ułatwiają monitorowanie wszystkich procesów na trasie. Kierowca objęty jest opieką spedytora.

Artykuł partnera