Życie potrafi zaskakiwać i to nie zawsze tak jak człowiek by sobie tego życzył. Często zaskakuje choćby awarią samochodu. Cóż nie dość, że benzyna taka droga, to jeszcze zdarzają się awarie, których naprawa także jest kosztowna. Ale z drugiej strony czasami można wykazać się inicjatywą i naprawić pojazd samodzielnie. Rzecz jasna nie każdą awarię można usunąć własnoręcznie. Ale tych co można, jest całkiem sporo. Dziś przedstawimy Wam top 5 przykładów.

Top 1: wymiana akumulatora – to możesz zrobić samodzielnie

Wiadomym jest, że trzeba liczyć siły na zamiary i nie podejmować się naprawiania samochodu, jeżeli zupełnie nie macie o tym pojęcia. Nie należy też dotykać silnika, bo możecie dokonać jeszcze więcej szkód, a przez to i koszty napraw się zwiększą. Na szczęście są też takie naprawy, których wykonanie nie nastręcza wielu problemów. Powiedzmy, że psuje się Wam akumulator. Co wtedy możecie zrobić? Oczywiście go wymienić i to samodzielnie. Pamiętajcie, że akumulator należy wymieniać co 5 lat. Wymianę należy rozpocząć od oczywiście odłączenia zacisku bieguna ujemnego, a w kolejnym etapie dodatniego. Następnie należy zdjąć wszystkie zabezpieczenia i wyjąć go. Trzeba to jednak robić to w pozycji pionowej, by uniknąć wycieku płynu z jego wnętrza. Przypominamy też, że akumulator do lekkich nie należy. Teraz w miejsce starego akumulatora należy wstawić nowy. Jako pierwszy należy podłączyć biegun dodatni, a dopiero potem ujemny. Nie zapomnijcie też założyć wszystkich zabezpieczeń. Jeżeli jednak Wasz samochód jest naszpikowany elektroniką, to może się okazać, że jednak konieczna będzie wizyta u mechanika. Zatem sprawdźcie instrukcję, czy producent dopuszcza samodzielną wymianę.

Top 2: wymiana oleju – łatwa, a jakby trudna zarazem

Okazuje się, że nawet podczas wymiany oleju można popełnić błąd i zalać samochód. Jednocześnie może też dojść do uszkodzenia zbiornika. Jeżeli np. uszkodzicie zakrętkę, to nie musicie wcale panikować, bo tutaj warto zastosować odpowiedni klej do samochodu i po problemie. Ok, przejdźmy już do wymiany oleju. Na początek należy rozgrzać samochód i spuścić olej do zbiornika. W następnym etapie trzeba wymienić filtr i wlać nowy – ot cała praca. Przy czym pamiętajcie, że wymiana oleju zalecana jest minimum raz w roku.

Top 3: małe wgniecenie karoserii

Wgniecenia karoserii zdarzają się naprawdę często i nie zawsze ich naprawę należy wykonywać u mechanika. Jeżeli awaria jest niewielka to możecie z taką pracą poradzić sobie samodzielnie, tym bardziej, że wcale nie jest to takie trudne, a efekty mogą przewyższyć Wasze oczekiwania. Aby usunąć wgniecenie należy zastosować metodę PDR, która polega na wygładzaniu wgnieceń w nadwoziu za pomocą ich wypychania oraz wyciągania. Takie rozwiązanie nie wymaga też ponownego malowania, co znacząco pozwala obniżyć koszty. Aby wykonać taką naprawę trzeba dysponować odpowiednim sprzętem takim jak wypychacz blacharski. Przydają się modele o różnych końcówkach, ale też kształtach. Najlepiej usunąć wgniecenia, które znajdują się na błotnikach, drzwiach, ale też masce czy klapie, czyli wszystkie te, których powierzchnie nie mają ostrych załamań.

Top 4: pęknięcie błotnika

Równie częstą awarią jak wgniecenie karoserii jest uszkodzenie błotnika. Jeżeli jest on pęknięty, a pęknięcie nie jest duże, to wystarczy tylko oszlifować daną powierzchnie, następnie usunąć zabrudzenia i odtłuścić ją. A potem wystarczy już tylko użyć kleju do samochodu i poczekać aż się zwiąże. Nie trzeba nawet demontować błotnika. Rzeczywiście na takiej naprawie sporo zaoszczędzicie, a przy tym wcale nie jest ona pracochłonna. Pamiętajcie też, aby używać papieru ściernego o małej gramaturze.

Top 5: a gdy dojdzie do uszkodzenia gumowych przewodów

A gdy dojdzie do usterki w postaci uszkodzenia gumowych przewodów można wykonać naprawę na szybko. W takim przypadku niezbędne jest użyciu solidnej taśmy naprawczej typu „gafer” lub „silvertape”. Pamiętajcie jednak, że nawet taśma klejąca wodoodporna, skutecznie przyklei się do podłoża tylko, gdy będzie ono w pełni suche.

Artykuł partnera