Jak wybrać profesjonalny kompresor do warsztatu? Zakup sprężarki powietrza może być wyzwaniem. Szczególnie, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy lub nie wiemy o co pytać podczas poszukiwań sprzętu. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka niezbędnych parametrów, które ułatwią dobór właściwej sprężarki warsztatowej.

Kompresor tłokowy – zalety

Sprężarka powietrza to jedno z najbardziej przydatnych urządzeń w branży motoryzacyjnej. Co jednak sprawia, że kompresory tłokowe stanowią niezbędny element każdego warsztatu samochodowego? Z pewnością do zalet tego typu sprzętu możemy zaliczyć to, że:

 • Są uniwersalne w zastosowaniu.
 • Posiadają dobre parametry wydajnościowe.
 • Są nieskomplikowane pod kątem działań konserwacyjnych i serwisowych.
 • Wyróżniają się stosunkowo niedużymi kosztami zasilania.
 • Nie ma kłopotu z dostępem do części zamiennych, które nie są drogie.
 • Koszt jednostkowy zakupu sprężarki tłokowej jest relatywnie niski.

Na rynku znajdziemy kompresory powietrza różnych firm, jednak je dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb?

wykorzystanie sprężonego powietrza w warsztacie

 Jak dobrać kompresor do warsztatu?

Kompresory powietrza od lat pomagają specjalistom z branży motoryzacyjnej wykonywać szereg zadań obsługowych. Sprężarki tłokowe są wykorzystywane nie tylko do pompowania opon (kompresor do wulkanizacji), zasilania kluczy pneumatycznych, przedmuchu czy niskowydajnych szlifierek, ale też do podnośników pneumatycznych. Jak zatem wybrać profesjonalny kompresor do warsztatu? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich urządzeń pneumatycznych korzystamy lub będziemy korzystać w niedalekiej przyszłości oraz czy będziemy z nich korzystać jednocześnie. Co istotne, jest też kilka niezbędnych parametrów o które warto zapytać dobierając odpowiedni kompresor tłokowy.

kompresor tłokowy powietrza do kół

Kompresory powietrza – kluczowe parametry

Kompresory powietrza stanowią istotne wsparcie w każdym warsztacie samochodowym. Jak jednak upewnić się, że dana sprężarka tłokowa jest warta naszej inwestycji. Specjaliści z firmy Pneumat System radzą, by dobierając kompresor zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 • Ciśnienie robocze urządzeń zużywających sprężone powietrze – znajomość tego parametru zapewnia, że kompresor jest w stanie zasilić urządzenia odpowiednim ciśnieniem, które umożliwi ich poprawną pracę. W przypadku dostarczenia zbyt niskich wartości ciśnienia urządzenia mogą nie zadziałać, z kolei dla zbyt wysokiego poziomu ciśnienia sprężarka narażona jest na szybsze zużycie, a zakład na wyższe koszty związane z poborem energii.
 • Rodzaj aplikacji – niektóre aplikacje wymagają specjalnych rozwiązań. W zależności od zastosowania, gdzie dopuszcza się niewielkie ilość resztek olejowych (1-3 mg/m3) można skorzystać z kompresorów olejowych. Natomiast w przypadku układów, w których obecność oleju może zagrażać sterylności prowadzonego procesu zastosowanie znajdują kompresory bezolejowe.
 • Wydajność tj. zapotrzebowanie urządzeń na sprężone powietrze – każde urządzenie posiada określone wymagania względem wydajności, które zapewniają poprawną pracę układu. Warto ustalić jakim stopniem zużycia sprężonego powietrza charakteryzuje się układ, aby nie przewymiarować ani niedowymiarować kompresora. Należy pamiętać, że awarie podczas pracy mogą pojawić się zarówno przy przeszacowaniu, jak i przy niedoszacowaniu układu. Z tego powodu tak istotny jest poprawny dobór urządzeń na podstawie wydajności.
 • Tryb pracy kompresora – sprężarkę dobiera się do układu na podstawie rodzaju jej pracy, tj. czy układ ma działać w trybie ciągłym czy przerywanym. Do pracy sporadycznej poleca się inne typy kompresorów niż przy aplikacjach z ciągłym poborem powietrza.
 • Faktyczny pobór mocy.
 • Poziom hałasu urządzenia.

kompresor tłokowy do warsztatu

Z pewnością wybierając odpowiedni kompresor do warsztatu warto także skorzystać z fachowego doradztwa technicznego. Wówczas zyskamy pewność, że zapewniamy sobie optymalne wykorzystanie danej sprężarki powietrza.

Artykuł partnera