Podczas kupowania oleju silnikowego musisz zwrócić uwagę na specyfikację danego produktu, bo tylko w ten sposób dopasujesz go do potrzeb swojego samochodu. Tym samym nie uszkodzisz silnika, tylko zapewnisz mu to, co najlepsze. Chcemy ułatwić Ci proces zakupowy, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie kompendium – z niego dowiesz się, jak wybierać oleje silnikowe.

Czym jest klasa lepkości?

W branży motoryzacyjnej stosowana jest skala od 0 do 60, która oznacza klasę lepkości danego oleju silnikowego. Najmniejsza wartość, czyli 0 oznacza, że produkt jest bardzo rzadki, a 60 jest równoznaczne z największą gęstością.

Klasa lepkości świadczy przede wszystkim o tym, że może powstać większy opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. Dlatego im gęstszy jest produkt, tym płynie wolniej. Wtedy potrzeba więcej czasu, aby olej dotarł do poszczególnych elementów, a jednocześnie lepiej je zabezpiecza. Choć przede wszystkim powinieneś dostosować klasę lepkości do potrzeb silnika.

Co oznacza pierwsza liczba?

Zauważ, że wszystkie oleje silnikowe mają oznaczoną klasę lepkości – ta wartość jest zapisana na opakowaniu. Pierwsza liczba, jaka się tam znajduje, określa przydatność produktu w niskich temperaturach. Im dana wartość jest niższa, tym olej lepiej sprawdza się przy niższych temperaturach, np. symbol 0W jest równoznaczny, z tym że olej pozwala na uruchomienie silnika przy -35 st. C.

Co oznacza druga liczba?

Oleje silnikowe na opakowaniu mają zapisaną także drugą wartość – zaraz po literze W. To oznaczenie określa lepkość oleju w wysokich temperaturach – im wyższa, tym produkt staje się gęstszy przy wyższej temperaturze. Najczęściej zalecane są wersje o lepkości 40, ponieważ są niezwykle uniwersalne i umożliwiają jazdę przy różnych warunkach atmosferycznych.

Jeśli Twój samochód ma ciasno spasowany silnik, to zdecyduj się na olej silnikowy o niższej lepkości np. 30.

Czy warto stosować oleje silnikowe z filtrami cząstek stałych?

Najczęściej w sklepach dostępne są uniwersalne produkty, które można stosować zarówno do silników benzynowych, jak i wysokoprężnych. Jednak nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku diesli z filtrem cząstek stałych. W takim przypadku koniecznie zdecyduj się na dedykowany rodzaj, aby był maksymalnie dopasowany do potrzeb Twojego auta. Wówczas najlepiej sprawdzają się oleje silnikowe z filtrami cząstek stałych. Najlepiej, żeby spełniały wszystkie normy ACEA – wersje o klasie C1 mają najmniej popiołów, które mogłyby zapchać filtry.

Artykuł partnera