Jednym z najważniejszych punktów podczas serwisowania samochodu jest wymiana oleju. Bez wątpienia to najważniejszy płyn eksploatacyjny w aucie. Nie dziwi zatem, że większość kierowców skrupulatnie podchodzi do interwałów jego wymian, a także zwraca uwagę na rodzaj i markę stosowanego oleju. Warto jednak pamiętać także o filtrach, bez których cała ta operacja nie miałaby większego sensu. Na co zwracać uwagę wymieniając olej? Jak często wymieniać filtry? O czym jeszcze warto pamiętać?

Wymiana oleju – nie zawsze według zaleceń producentów!

Polscy kierowcy dość dobrze rozumieją znaczenie oleju dla prawidłowego funkcjonowania silnika. To właśnie m.in. od niego zależy odbieranie i równomierne rozprowadzanie ciepła, a także przede wszystkim smarowanie elementów mechanicznych i narażonych na tarcie. Świeży olej chroni silnik już od niskich temperatur, a nawet intensywna jazda w upał nie odbija się znacząco na jego właściwościach. Z czasem jednak powstające podczas pracy silnika zanieczyszczenia, para wodna, a także wywołane wysokimi temperaturami zmiany w strukturze samego oleju prowadzą do coraz niższej wydajności smarowania i odkładania się nagarów, utrudniających swobodną cyrkulację środka smarnego.

Wymiana oleju kosztuje relatywnie niewiele, a w znaczącym stopniu przyczynia się do wydłużenia żywotności jednostki napędowej, umożliwiając jej pracę w optymalnych warunkach w każdym zakresie obrotowym. Od pewnego czasu wśród producentów samochodów dostrzegalna jest pewna dziwna moda polegająca na wydłużeniu zalecanych interwałów pomiędzy wymianami oleju silnikowego. Natrafić można na zalecenia wymian co 30, a nawet 35 tysięcy kilometrów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sami producenci rekomendowanych olejów zalecają zdecydowanie częstsze wymiany – zazwyczaj co 15, maksymalnie 20 tysięcy. Bazując na doświadczeniu mechaników, można z całą pewnością powiedzieć, że powyżej tych przebiegów oleje są już bardzo zużyte i nie zapewniają prawidłowego smarowania elementom silnika. Dlatego większość zaleca częstsze wymiany, niż radzą producenci samochodów.

Filtry nie mniej ważne, niż same oleje!

Nawet zalanie najlepszego dostępnego na rynku oleju nie przyniesie wiele korzyści, jeśli zapomnisz o filtrze. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za zbieranie wszystkich nagarów odkładających się w oleju podczas pracy silnika i utrzymanie oleju w czystości. Brudny, zużyty filtr będzie coraz gorzej filtrował olej albo ulegnie zablokowaniu. Obie sytuacje odbiją się negatywnie na silniku, a przy zablokowaniu filtra możliwe będzie nawet zatarcie jednostki napędowej. Wymiana filtrów oleju Katowice jest więc absolutnie niezbędna za każdym razem, kiedy decydujesz się na wymianę oleju. Każdy ceniący się warsztat samochodowy powinien zawsze oferować te dwie usługi razem.

Dynamiczna wymiana oleju – skorzystaj z nowoczesnych rozwiązań!

Tradycyjna wymiana oleju w samochodzie polegająca na odkręceniu korka spustowego, kiedy silnik jest rozgrzany, ma dość niewielką efektywność. Pomimo rozgrzania stary środek smarny pozostaje w wielu zakamarkach i nie ścieka równomiernie, więc jego wymiana następuje w maksymalnie 80%. Można więc śmiało powiedzieć, że już po wymianie mamy częściowo zabrudzony olej, przez co jego wydajność i efektywność jest niższa od zamierzonej. W przypadku wymiany w automatycznej skrzyni biegów jest jeszcze gorzej – tu przy tradycyjnej technologii wymianie ulega zaledwie od 40 do 60% środka smarnego. Mamy więc do czynienia bardziej z mieszaniem płynów niż ich faktyczną wymianą.

Nowoczesnym sposobem na rzeczywiście skuteczną wymianą oleju jest wymiana dynamiczna. W skrócie polega ona na wpompowywaniu pod ciśnieniem nowego oleju, który stopniowo wypiera stary. We właściwie każdym przypadku udaje się osiągać praktycznie stuprocentową skuteczność, co oznacza, że po wymianie w silniku czy skrzyni biegów pozostaje wyłącznie nowy płyn. Najważniejsze podzespoły Twojego samochodu pracują znów w optymalnych warunkach, jak to miało miejsce w momencie wyjazdu z fabryki – co pozwala na utrzymanie silnika w perfekcyjnym stanie na dłużej!

Autoserwis Katowice – miejsce, w którym zadbasz o swoje auto!

Niezależnie czy chcesz tylko wymienić olej i filtry, wykonać podstawowe czynności serwisowe czy dokonać większej naprawy, Autoserwis Katowice to warsztat, któremu możesz zaufać. Doświadczeni mechanicy, profesjonalny sprzęt, nowoczesne stacje diagnostyczne i dostęp do części zamiennych „od ręki” sprawia, że właśnie tam kompleksowo zadbasz o swój samochód, a na każdą usługę otrzymasz pisemną gwarancję. Dynamiczna wymiana oleju – w skrzyni czy w silniku wraz z kompletem filtrów (paliwa, powietrza, oleju i klimatyzacji) i wiele innych usług pozwalających na utrzymanie Twojego samochodu w pełnej sprawności – to wszystko wykonasz od ręki i w konkurencyjnych cenach. Nie trać czasu na eksperymentowanie z nieznanymi mechanikami i szukanie tego, który fachowo zajmie się Twoim autem – zamiast tego przyjedź bezpośrednio do profesjonalistów pracujących w Autoserwis Katowice!

Artykuł partnera