W Polsce istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. W razie zdarzenia drogowego możesz liczyć na to, że OC sprawcy pokryje koszty naprawy pojazdu. Ponieważ jednak dla towarzystw ubezpieczeniowych ważny jest zarobek, nadal zdarza się, że poszkodowanemu wypłacane jest zaniżone odszkodowanie – z badań wynika, że dotyczy to nawet 90% sytuacji. Nie musisz jednak godzić się na takie warunki – odpowiedzią jest tzw. dopłata do odszkodowań. Na czym ona polega? Kto może się o nią starać?

1. Dopłaty do odszkodowań – co to jest?

2. Kto może ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?

3. Od czego zależy uzyskanie środków?

Jednym ze sposobów na uzyskanie dopłaty do zaniżonej części odszkodowania jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Niestety, ta metoda zwykle kończy się niepowodzeniem. O tym, dlaczego tak jest, przeczytasz na: https://kancelariawo.pl/doplata-do-zanizonego-odszkodowania-co-warto-wiedziec/.

Dopłaty do odszkodowań – co to jest?

Dopłaty do odszkodowań są kwalifikowane jako korzyści majątkowe, które uzyskuje się poprzez sprzedaż prawa własności do szkody. Procedura nie jest skomplikowana: jeśli masz podejrzenia, że odszkodowanie zostało zaniżone, wystarczy skontaktować się z jedną z firm zajmujących się tego typu sprawami. Eksperci przeanalizują dostarczone przez ciebie dokumenty, a jeśli analiza potwierdzi twoje przypuszczenia, zaproponują odkupienie praw do szkody za określoną kwotę.

Więcej na ten temat poszczególnych etapów znajdziesz na: https://kancelariawo.pl/doplata-do-odszkodowania-oc/.

Kto może ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?

Aby starać się o dopłatę, musisz spełnić kilka warunków. Prezentują się one następująco:

  • Odszkodowanie zostało już wypłacone.
  • Od wydania decyzji upłynęły nie więcej niż 3 lata.
  • Jako poszkodowany nie zawarłeś ugody z ubezpieczycielem.
  • Do zdarzenia drogowego doszło na terenie Polski.
  • Szkoda została rozliczona gotówkowo.

Jeśli spełniasz wszystkie wymogi, wystarczy dojść do porozumienia z firmą, która przedstawia oferty możliwości odkupu wierzytelności – pociąga to za sobą przekazanie danych niezbędnych do realizacji całej procedury.

Od czego zależy uzyskanie środków?

Dokumentem, na podstawie którego oblicza się wartość odszkodowania, jest kosztorys naprawy pojazdu. Nie zawsze jednak to, co korzystne dla towarzystwa ubezpieczeniowego opłaca się tobie. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów w związku ze zbyt niską kwotą wypłaty odszkodowania, sprawdź w dokumencie następujące elementy:

  • zaniżenie lub utratę wartości handlowej pojazdu,
  • stosowanie zamienników zamiast oryginalnych części,
  • naprawa zamiast wymiany części,
  • odliczenie od odszkodowania wysokości amortyzacji.

To elementy, które warto dokładnie przeanalizować, zanim zdecydujesz się na naprawę pojazdu według kosztorysu.

Artykuł partnera