Statystyki wskazują, że każdego roku w naszym kraju zostaje zarejestrowanych ponad 700 tys. samochodów używanych z zagranicy. Warto zauważyć, że liczba rejestracji nowych aut od kilku lat nie przekracza 500 tys. Z pewnością kierowców kuszą niskie ceny pojazdów. Jednak, jakich formalności należy dopełnić po sprowadzeniu auta do Polski? 

Sprowadzenie samochodu z zagranicy 

Na początku warto przypomnieć, że sprowadzony, używany samochód będzie mógł jeździć po polskich drogach, jeśli spełni dwa podstawowe warunki: 

  • będzie zarejestrowany w Polsce, 

Nie każdy jednak wie, że od pierwszego warunku istnieje jeden wyjątek. Jeśli kupimy używane auto z zagranicy, które jest zarejestrowane w innym kraju i posiada ważny przegląd techniczny, możemy jeździć nim po polskich drogach przez 30 dni od daty zakupu pojazdu. W ciągu tego miesiąca mamy czas na to, by sprawnie przejść przez cały proces rejestracji w Polsce. 

Jak zarejestrować samochód z zagranicy? 

W czasie 30 dni od zakupu samochodu rejestrowanego za granicą (lub gdy zakupiliśmy samochód niezarejestrowany), musimy załatwić wszelkie formalności i udać się do wydziału komunikacji. 

Do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy będą nam potrzebne następujące dokumenty: 

  • wniosek o rejestrację samochodu – rejestracji dokonuje starosta powiatowy, my natomiast zwracamy się do niego z prośbą o rejestrację, 
  • dowód własności pojazdu – w przypadku używanych aut z zagranicy będzie to umowa potwierdzająca zakup auta (ewentualnie umowa zamiany czy umowa darowizny), 
  • dowód rejestracyjny pojazdu – jeśli auto było używane za granicą i posiadało ważne tablice rejestracyjne, 
  • dowód opłacenia akcyzy lub dokument potwierdzający zwolnienie z akcyzy, 
  • wszystkie dokumenty auta przetłumaczone na język polski. 

Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów w urzędzie, otrzymamy pozwolenie na poruszanie się po drogach oraz tymczasowy dowód rejestracyjny. Po miesiącu otrzymamy stały dowód rejestracyjny. By, go odebrać musimy udać się do urzędu z ważnym ubezpieczeniem OC oraz wydanym wcześniej pozwoleniem czasowym. 

Auto sprowadzone do kraju – co z obowiązkowym ubezpieczeniem? 

30-dniowy termin o którym wspominaliśmy powyżej nie zwalnia z obowiązku posiadania ważnego w Polsce ubezpieczenia OC. Jeśli więc chcemy jak najszybciej poruszać się swoim nowym autem po krajowych drogach musimy zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie. Roczną polisę OC możemy i musimy wykupić już w dniu pierwszej rejestracji w kraju – tymczasowy dowód rejestracyjny umożliwi nam zawarcie umowy. Dzięki temu spełnimy nałożony przez Ustawę obowiązek i unikniemy finansowych konsekwencji, w postaci kary za brak OC. 

źródło: MTU24.pl