Numer VIN  to unikalny kod, który przypisany jest do konkretnego pojazdu. Dlatego nie bez powodu rozkodowanie numeru identyfikacyjnego samochodu pozwala zweryfikować takie informacje o pojeździe jak miejsce produkcji, rok modelowy czy rodzaj wyposażenia. To jednak nie jedyne atuty rozwiązania jakim jest dekoder VIN.

 Gdzie znaleźć numer VIN?

O ile znalezienie numeru VIN w dowodzie rejestracyjnym (rubryka „E”) jest szybkie, to zlokalizowanie tego unikalnego kodu w pojeździe może być trudne. Producenci nie zawsze umieszczają kod w widocznym miejscu, dużo zależy też od modelu i rocznika samochodu. Jeżeli zastanawiasz się gdzie jest VIN w danym pojeździe to producenci najczęściej wybijają go na:

 • tabliczce znamionowej umieszczonej na podszybiu auta,
 • przegrodzie czołowej,
 • prawym nadkolu
 • słupku bocznym od strony kierowcy,
 • ramie nośnej przy prawym przednim kole.

 

 

Rozkodowanie numeru nadwozia – korzyści?

Rozkodowanie numeru nadwozia pozwala zapoznać się z przeszłością pojazdu. I o ile samodzielna weryfikacja kodu VIN może być nieco problematyczna to skorzystanie z dekodera VIN jest szybkie i poste. Uzyskany w ten sposób raport historii pojazdu zawiera zazwyczaj takie informacje jak:

 • ostatnio udokumentowany stan licznika,
 • potencjalna kradzież pojazdu,
 • przebyte poważne naprawy
 • liczba wcześniejszych właścicieli,
 • wypadki drogowe, w których mógł uczestniczyć pojazd,
 • specyfikacje techniczne samochodu tj. pojemność, miejsce produkcji, rok modelowy czy wersja wyposażenia.

W przypadku zakupu używanego pojazdu pozwala to zweryfikować dane przekazane przez zbywcę.  Ale dzięki rozwiązaniu, jakim jest dekoder VIN poznamy nie tylko parametry techniczne danego samochodu, ale też uzyskamy informacje, które mogą okazać się przydatne podczas rejestracji i ubezpieczenia. Bez wątpienia sprawdzenie numeru VIN ułatwia również zakup części zamiennych do pojazdu, bowiem często są one specyficznie określone dla poszczególnych modeli samochodu i mogą nie pasować, jeśli będziemy kierowali się tylko datą produkcji, modelem i marką.

Sprawdzenie numeru VIN w samochodzie

Jak widać sprawdzenie numeru VIN w pojeździe może być bardzo przydatne. Nie tylko, jeśli szukamy podstawowych informacji o posiadanym samochodzie, ale także wówczas, gdy kupujemy używane auto i chcemy poznać jego historię przed finalizacją transakcji. Rozkodowanie VIN może, bowiem ujawnić czy pojazd, który nas interesuje był zgłoszony, jako kradziony, przechodził naprawy serwisowe lub czy był wycofany z ruchu. Skorzystanie z dekodera VIN ułatwia także ustalenie rzeczywistej wartości pojazdu. Dlatego zawsze warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić numer VIN pojazdu, który chcemy kupić. Tym bardziej, że dzięki temu możemy uniknąć zawyżenia wartości samochodu, kosztownych napraw i innych problemów z pojazdem, które mogą pojawić się w przyszłości.