Szwajcaria jest krajem, który przede wszystkim słynie ze swoich urokliwych krajobrazów. Przy czym ma on również drugie, zdecydowanie bardziej nowoczesne oblicze. Nie sprowadzamy zatem z niego wyłącznie pamiątek w postaci widokówek czy magnesów na lodówkę, ale importujemy z Helwecji także powypadkowe auta. Udajmy się zatem do ojczyzny Wilhelma Tella, by najpierw ujrzeć malowniczo położone miasto, a następnie zbadać tamtejszy rynek motoryzacyjny.

Wizyta w Lucernie

W Szwajcarii istnieje wiele miejsc godnych odwiedzenia. Oczywiście wszystkich podczas krótkiej wycieczki nie sposób obejrzeć. Dlatego wybraliśmy tylko jedną, ale nader interesującą miejscowość. Już sama jej nazwa budzi swojskie skojarzenia. Chodzi, rzecz jasna, o położoną nieopodal Jeziora Czterech Kantonów Lucernę. Wielu kojarzy się pewnie z rośliną pastewną noszącą taką samą nazwę i porastającą również i nasze pola. Cóż w niej frapującego ujrzymy? Otóż w tym malowniczo ulokowanym mieście natrafimy na wiele historycznych budowli. W końcu jego korzenie sięgają wczesnego średniowiecza, a konkretnie osady położonej przy klasztorze benedyktynów. Obok obiektów z różnych epok warto też zainteresować się muzeami, które poświęcone są twórczości takich gigantów europejskiej kultury jak malarz Picasso czy też kompozytor Wagner. Po zapoznaniu się z ich dorobkiem dobrze też przejść się pewnym drewnianym mostem.

Tańcująca śmierć

Chodzi o Spreuerbrucke (czyli po naszemu “most młyński”), pod którego dachem ujrzymy cykl niezwykłych obrazów. Niezwykłe jest już choćby to, że kompozycje te znajdują się na moście – do czego przecież nie przywykliśmy. Przedstawiają one alegorię taniec śmierci. Widzimy więc Śmierć w rozmaitych sytuacjach – przeważnie zaciąga innych do tańca, choć dostrzegamy także grupę szkieletów, które muzykują w najlepsze, grając na trąbach oraz trójkącie. Dumając nad tymi utworami, łatwo dojść do wniosku, że nie ma miejsca na ziemi, które dałoby schronienie przed śmiercią. 

Szwajcarskie samochody powypadkowe

Od tych metafizycznych rozważań przejdźmy do kwestii bardziej prozaicznych. Zwiedziliśmy już Lucernę i przekonaliśmy się, że Szwajcaria obfituje w godne ujrzenia krajobrazy. Teraz więc wyruszmy w inne rejony, by przyjrzeć się szwajcarskiemu rynkowi motoryzacyjnego. Jakie pojazdy nas interesują? Oczywiście nie nowe, które są zbyt drogie, w końcu mówimy o majętnym kraju. Zamiast tego naszą uwagę przykuwają auta powypadkowe. Każdego dnia są licytowane przez szwajcarskie firmy ubezpieczeniowe. Te pojazdy z licytacji aut są wprawdzie uszkodzone, jednak wciąż przedstawiają sobą nader wartościowe maszyny. Wynika to przede wszystkim z tego, że nawet wieloletnie użytkowanie samochodu na nowoczesnych i świetnie przygotowanych drogach nie obciąża ich zawieszenia i stanu technicznego.

Artykuł partnera