Temat różnorodnych dodatków do paliwa czy oleju silnikowego ciekawił mnie od dłuższego czasu. Wystarczy zaaplikować preparat, aby poczuć różnicę w pracy silnika? Czy życie kierowcy mogłoby być aż tak proste? Ciekawość była duża do tego stopnia, że postanowiłem przyjrzeć się nieco bliżej jednej z dostępnych opcji. Tym sposobem w moje ręce trafił produkt określany mianem ceramicznego dodatku do silnika.

Demontaż silnika i kolejna wizyta w warsztacie?

Na szczęście nic z tych rzeczy. Oczywiście ceramiczny dodatek do silnika można zaaplikować w specjalistycznym serwisie, ale nie ma takiej konieczności. Fachowa wiedza nie jest do tego potrzebna i każdy może zrobić to samodzielnie, praktycznie w dowolnej chwili. Jedynym ograniczeniem jest to, aby nie aplikować ceramicznego dodatku do silnika zanim pomyślisz o wymianie oleju – producent zaleca, aby do momentu przejechania 1500 km po użyciu dodatku, nie wymieniać oleju. Procedura jest bardzo prosta. Po rozgrzaniu silnika potrzeba jedynie dostarczyć dawkę produktu prosto do wlewu oleju. Gdy mamy to za sobą, kolejnym krokiem jest uruchomienie silnika i pozostawienie pojazdu na 15 minut swobodnej pracy. Teraz pozostaje już tylko pamiętać o tym, aby w trakcie jazdy przez najbliższe 200 km potraktować samochód delikatnie. Co przez to rozumiem? Rzecz sprowadza się do tego, żeby obroty silnika utrzymywały się poniżej poziomu 2700 obrotów na minutę. To już wszystko! Do czasu pokonania 1500 km dodatek do oleju będzie działał samodzielnie. Właśnie dlatego nie należy w tym czasie wymieniać oleju, o czym wcześniej wspominałem. W przeciwnym razie całe przedsięwzięcie nie przyniesie efektu.

Ceramiczny dodatek do silnika i jego efekty

No właśnie, po co to wszystko i czego można oczekiwać? Ceramiczny dodatek do silnika ma na celu przede wszystkim regenerację jednostki napędowej – to jego podstawowe zadanie. Choć najczęściej stosowany jest do silników, to można wykorzystać go także do usprawnienia pracy skrzyni biegów, tylnego mostu i reduktora. Jak sama nazwa wskazuje, ten innowacyjny dodatek do silnika wykorzystuje działanie ceramiki. Tworzona przez niego powłoka ceramiczno – metalowa koncentruje się na najbardziej zużytych obszarach silnika. Skutkiem jej działania jest wyrównanie nawet najmniejszych mikrodefektów. Warto podkreślić, że ceramiczny dodatek nie tylko regeneruje zużyte powierzchnie, efektem jego stosowania jest także zwiększenie odporności poszczególnych elementów na działanie sił tarcia. Ceramiczna ochrona silnika działa do momentu pokonania 70 000 km albo do przepracowania przez silnik 1200 mth.

Silnik jak nowy?

Nawet jeśli ciężko byłoby się zgodzić z opinią, iż ceramiczny dodatek do silnika całkowicie odnowi jednostkę napędową, to korzystne efekty jego stosowania są niezaprzeczalne. Oprócz wspomnianej regeneracji silnika, kierowca może liczyć na większą moc silnika i redukcję wytwarzanego hałasu. Znacznie łatwiej jest uruchomić zimny silnik, można zaobserwować spadek zużycia paliwa, a zużycie oleju również spada. Co ciekawe, omawiany dodatek do silnika może zadziałać jak koło ratunkowe i uchronić przed poważną awarią i kosztownym remontem. Jak to możliwe? Po prostu podczas testowej jazdy wykazano, że narastająca warstwa ceramiczno – metalowa działa jak uszczelniacz. Dzięki temu można kontynuować jazdę nawet w przypadku wycieku oleju.

Ceramika dla każdego silnika

Choć najczęściej po dodatki do olejów silnikowych sięgają kierowcy samochodów osobowych, to równie dobrze mogą skorzystać z nich posiadacze samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych lub motocykli. Ceramizer sprawdza się także w przypadku sprzętu ogrodowego, takiego jak piły, kosy czy kosiarki spalinowe. Nawet amatorzy wodnych szaleństw, czyli właściciele skuterów wodnych i motorówek, mogą go przetestować.

Artykuł partnera