Wydawać, by się mogło, że wlanie nieodpowiedniego paliwa to pomyłka, która nie może się nam przydarzyć. Jednak jak się okazuje wlanie benzyny do diesla i na odwrót to problem, z którym spotkało się już wielu kierowców. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by pojawił się kłopot, z którym trudno sobie poradzić. Co zatem robić w takim przypadku? I czy możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Wlanie benzyny do diesla

Doświadczenie pokazuje, że pomyłka przy tankowaniu może wynikać naprawdę z wielu powodów. Czasami, by wlać benzyny do diesla i na odwrót, wystarczy chwila nieuwagi czy zwyczajne zamyślenie lub zabieganie. Czy jest to jednak duży problem? Czym się różni diesel od benzyny? Jak wiadomo są to całkowicie inne silniki, a różnica tkwi przede wszystkim w zapłonie mieszanki paliwowo-powietrznej. Niestety, ale nawet niewielka ilość nieodpowiedniego paliwa może doprowadzić do poważnych problemów, a nawet braku możliwości uruchomienia pojazdu. Okazuje się, że częściej dochodzi do wlania benzyny do diesla. Dlaczego tak jest? Końcówka dystrybutora w przypadku diesla jest szersza, przez co włożenie jej do wlewu benzyny okazuje się niemożliwe. Jednak przecież można też dolać oleju napędowego np. z kanistra. I chociaż w przypadku wielu starych samochodów, które powstały w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, dolanie nawet sporej ilości nieodpowiedniego paliwa do samochodu nie było problemem, to teraz w związku z tym, że mamy do czynienia z zupełnie innymi technologiami taka pomyłka może nas sporo kosztować.

I mimo tego, że w Polsce nie ma żadnych oficjalnych statystyk, które dotyczą tego typu zjawisk na podstawie szacunków naszych zachodnich sąsiadów wynika, że w Niemczech rocznie dochodzi do około 20 tys. przypadków wlania benzyny do diesla lub na odwrót.

Omyłkowe wlanie benzyny do diesla – objawy

Pamiętajmy o tym, że to jak samochód zareaguje na niewłaściwą mieszankę zależy przede wszystkim od tego, jak dużo dostanie się jej do pojazdu. I tak, gdy jej ilość będzie:

  • znaczna – auto może natychmiast zgasnąć i nie da się go uruchomić,
  • niewielka – auto może przerywać, tracić moc.

Okazuje się też, że najczęściej w wyniku takiej pomyłki nie dochodzi do uszkodzenia silnika. Jednak możemy spodziewać się awarii katalizatora. Na szczęście problem ten nie jest trudny do rozwiązania i nie wiąże się w wysokimi kosztami. Czasami wystarczy tylko wypłukać układ paliwowy i usunąć resztki oleju.

Dużo łatwej będzie, jeśli jeszcze przed uruchomieniem samochodu zorientujemy się, że zatankowano benzynę do diesla. Wówczas możemy szukać pomocy u obsługi stacji benzynowej. Przez to, że do takich pomyłek dochodzi tam dosyć często mogą posiadać zestaw, który umożliwi nam wypompowanie paliwa z baku. Jeśli jednak już po uruchomieniu pojazdu zauważymy naszą pomyłkę, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej, która przetransportuje samochód do warsztatu. Mechanicy wypompują paliwo z naszego auta, przepłuczą układ i wymienią filtr paliwa.

Znalezienie firmy, która świadczy tego typu usługi nie powinno być trudne. Jednak pamiętajmy, że taka pomoc może wiązać się z wydatkiem nawet kilkuset złotych, i naprawdę trudno przewidzieć, jaki będzie ostateczny koszt przywrócenia auta do pełnej sprawności. Bardzo dużo zależy od tego, co będzie musiała zrobić firma, by uruchomić pojazd. Znaczenie ma między innymi właśnie to, jak szybko zorientowaliśmy się, że benzynę wlaliśmy do diesla.

Zatankowanie nieodpowiedniego paliwa – ubezpieczenie

Choć wielu z nas wydaje się, że ryzyko pomyłki przy dystrybutorze paliwa nas nie dotyczy to takie zdarzenie może zdarzyć się nawet najostrożniejszemu kierowcy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć kroki, które uchronią nas przed finansowymi konsekwencjami takiej sytuacji. Wystarczy zakupić umowę ubezpieczenia assistance.  Dzięki polisie będziemy mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela w naprawdę wielu sytuacjach. Odholowanie auta, dostarczenie pojazdu zastępczego czy zapewnienie noclegu dla nas i naszych bliskich – to tylko kilka usług świadczonych w ramach ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak o tym, że wsparcie, jakie możemy uzyskać po wlaniu nieodpowiedniego paliwa, zależy jednak od tego, czy zdecydujemy się na odpowiedni wariant ochrony.

Każdy z nas powinien mieć też na uwadze to, że polisa assistance może zapewniać nam naprawdę szeroką ochronę ubezpieczeniową, a pomoc w przypadku wlania benzyny do diesla to tylko jedno z wielu zdarzeń, które obejmie nasza polisa.

Źródło: UNIQA