Auto złom – co powinieneś wiedzieć o złomowaniu?

Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie. Przeciętny polski samochód ma już trzynaście lat. Nie da się w nieskończoność dokonywać napraw – przychodzi moment, w którym konieczna jest zmiana pojazdu. Ale co zrobić ze starym? Właściciel ma do wyboru kilka możliwości: może szukać nabywcy, oddać samochód do komisu lub sprzedać go w skupie. Ta ostatnia opcja cieszy się dużym zainteresowaniem – legalne złomowanie pozwala zarobić, a jednocześnie nie wymaga praktycznie żadnego zachodu. Jak zezłomować pojazd i co można w ten sposób zyskać?

Etapy złomowania

Prawo jasno określa, które skupy funkcjonują legalnie. Do tego niezbędne jest specjalne upoważnienie, na podstawie którego skup może wystawić dokument potwierdzający złomowanie pojazdu. Takim skupem jest między innymi odkupieauto.pl, prowadzący skup aut w Łodzi i Częstochowie. Za stacją przemawia dwadzieścia lat doświadczenia i uczciwe, ale indywidualne wycenianie pojazdów oraz własna laweta, dzięki czemu można sprzedać samochód, którego ubezpieczenie jest już nieważne. 

Waga auta, które ma zostać przeznaczone na złom, nie może wynosić mniej niż 90% masy wpisanej w wodzie rejestracyjnym. Za każdy brakujący kilogram stacja może domagać się kary, jednak nie może ona wynosić więcej niż 10 złotych/kg. Przedstawiciel stacji po oględzinach samochodu, nadwozia, podwozia, wyposażenia, nawet felg przedstawia proponowaną kwotę. Nie musisz przygotowywać umowy – skupy zazwyczaj przedstawiają własną umowę kupna-sprzedaży. Musisz mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Przedstawiciel skupu wydaje zaświadczenie o zezłomowaniu i dokonuje unieważnienia tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego. Jeśli samochód posiada kartę pojazdu, ją również się unieważnia. Do wydziału komunikacyjnego urzędu gminy musisz udać się w ciągu 30 dni. Konieczne będzie uiszczenie opłaty w wysokości 10 złotych. 

Zalety złomowania

  • Nie musisz poświęcać czasu na szukanie nabywcy. Jedyne czynności, jakie wykonujesz, to umówienie się ze skupem i  wybranie się do Wydziału Komunikacji, by złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. 
  • Dzięki złomowaniu możesz wyrejestrować pojazd, a co za tym idzie, możliwe jest unieważnienie części okresu ubezpieczenia, co sprawia, że możesz przestać płacić składki.
  • Rozwiązanie to jest przyjazne środowisku – części, które nadają się do dalszej eksploatacji, znajdą nowego nabywcę, a te, których nie da się już wykorzystać, wylądują w skupie złomu.
  • Możesz w ten sposób zyskać gotówkę, która ułatwi Ci zakup nowego samochodu. 

Wyliczenia

Za Renault Megane 1.9 dti z 2001 roku z uszkodzoną pompą paliwową w skupie można otrzymać około 450 złotych. Dodatkowe sto złotych można dostać za alufelgi, zwłaszcza, jeśli są ładne i zadbane. W dużym przybliżeniu, za kilogram masy samochodu osobowego płaci się około 30 groszy, w przypadku ciężarówki – od 40 do 60 groszy, a w przypadku dostawczaka – około 70 groszy. Nie jest to zatem źródło takiej gotówki, jak w przypadku standardowej sprzedaży, jednak to prosty sposób, by szybko pozbyć się niechcianego samochodu. Ceny różnią się też w zależności od województwa, a każdy punkt ma inny cennik. Dzięki kasacji i unieważnieniu umowy OC były właściciel może też zyskać dodatkowe pieniądze. Warto mieć na uwadze, że zwrot za niewykorzystanie ubezpieczenie będzie znacznie wyższy w przypadku młodych kierowców.

Zrób to legalnie!

Oddając auto na złom, warto mieć na uwadze wybór legalnej stacji demontażu. Istnieje wiele nielicencjonowanych szrotów, w których możliwa jest sprzedaż pojazdu, ale nie otrzymasz zaświadczenia do wydziału komunikacji i złomowaniu i dowód rejestracyjny nie zostanie unieważniony. Choć szroty obiecują zajęcie się tym, proceder jest nielegalny, a umowy często sporządza się na dane osobowe osób bezdomnych lub chorych. Później były właściciel pojazdu może być ścigany przez Urząd Skarbowy. 

Czy złomowanie auta się opłaca? Tak, gdy robi się to legalnie i w dobrym skupie! Złomować można wszystkie pojazdy, a jak wiemy, nie każdy samochód da się sprzedać. W ten sposób możesz się pozbyć nie tylko niesprawnego pojazdu, ale także nieubezpieczonego, powypadkowego czy nawet wraku po pożarze czy zalaniu. Można też na tym zarobić- wszystko zależy jednak od wielu czynników, dlatego warto najpierw poprosić o indywidualną wycenę szacunkową – skorzystaj z odkupieauto.pl

Artykuł sponsorowany