Mówi się, że pijani kierowcy są plagą na polskich drogach i na tle Europy wypadamy bardzo blado. Okazuje się, że to nieprawda. Tylko 11 % wypadków na naszych drogach spowodowanych jest przez alkohol. W Szwecji jest to 28% a we Francji 26%. Właśnie takie dane podała Komenda Główna Policji.

W 2016 roku liczba śmiertelnych wypadków na polskich drogach wzrosła o 5 %. Właśnie młodzi Polacy giną na drogach częściej niż w innych krajach Unii Europejskiej.  Okazuje się jednak, że nie jest tak źle jak się uważa. Roman Pałac, prezes PZU Życie podczas kongresu PIU zaznaczył, że podczas ostatnich 7-8 lat liczba wypadków śmiertelnych spadła o 50 %, a liczba samochodów na drogach wzrosła o 50%.

Młodzi kierowcy są zagrożeniem

Faktem jest, że dużym zagrożeniem na drogach są młodzi kierowcy. Właśnie na nich trzeba się skupić, by poprawić bezpieczeństwo. Inne zagrożenia to nadmierna prędkość, słaba infrastruktura drogowa, stare pojazdy oraz piesi, którzy najczęściej giną na drogach.

Statystyki pokazują, że rocznie w wypadkach ginie około 1 tys. pieszych. Jest to nawet dwu-trzykrotnie więcej niż na Zachodzie. Dla porównania w Polsce na 100 tys. uczestników ruchu ginie 2,9%, a np. w Czechach jest to 1,2%.

Z badań przeprowadzonych przez firmę McKinsey wynika, że to właśnie piesi są winni połowie wypadków. Tylko 9% śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych jest spowodowana przez nadmierną prędkość.

Ciekawostką jest to, że w badaniach firmy McKinsey nie pojawia się wzmianka dotycząca alkoholu. Wbrew pozorom alkohol nie jest tak częstą przyczyną wypadków jak się powszechnie uważa.

Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji powiedział, że:

„O stereotyp, 11 proc. wypadków śmiertelnych w Polsce jest związanych z alkoholem. W Szwecji to 28 proc., we Francji 26 proc. To wielki sukces”

Czy to oznacza, że problem polskich kierowców i alkoholu nie istnieje? Być może jesteśmy przeczuleni na tym punkcie. Wpływ na taki wynik mają również działania policji. Rocznie funkcjonariusze przeprowadzają kilkanaście milionów kontroli alkomatem na drodze.

Źródło: www.money.pl

 
Rozkoduj VIN: