Sejm przyjął zmiany w prawie przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany oznaczają, że wyrywkowe kontrole trzeźwości na drogach będą legalne.

W ostatnim czasie przyjęto nowelizację kilku ustaw, które zaostrzyły kary dla pijanych kierowców oraz piratów drogowych, którzy uciekają przed policją. Oprócz tego postanowiono raz na zawsze rozwiązać problem z przesiewowymi kontrolami alkomatami kierowców. Do tej pory podstawa prawna takiej kontroli była bardzo wątpliwa. Głównie chodziło o to, że kierowca mógł zostać przebadany alkomatem, gdy istniało uzasadnione podejrzenie, że znajduje się on w stanie nietrzeźwości. Rzecznik Praw Obywatelskim stwierdził również, że prowadzone akcje na dużą skalę takiej jak np. „trzeźwy poranek”, odbywały się nielegalnie.

Resort sprawiedliwości chciał zmian i uznał, że:

„możliwość dokonywania badań na zawartość alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w toku kontroli drogowej w istotny sposób przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez wyeliminowanie nietrzeźwych i odurzonych kierowców”.

Zmiana w Prawie o ruchu drogowym oznacza, że w art. 129 dodano wpis mówiący o tym, że:

„W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.”

„Zalegalizowanie” wyrywkowych kontroli trzeźwości raz na zawsze kończy możliwość odmówienia policjantowi badania alkomatem, wskazując brak podstawy prawnej. Nadal jednak będzie można odmówić „dmuchania” i wybrać się na badanie krwi na obecność alkoholu.

Źródło: www.brd24.pl

 
Rozkoduj VIN: