23 marca podczas głosowania Sejm przyjął przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę, która zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń.

Zmiany zostaną wprowadzone w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego oraz w Prawie o ruchu drogowym. Wprowadzone regulacje mają najmocniej uderzyć w najbardziej nieodpowiedzialnych kierowców, którzy na drogach są sprawcami śmiertelnych wypadków, zniszczeń oraz zdarzeń często z udziałem dzieci.

Czego dotyczą zmiany?

Nowe przepisy sprawiają, że:

  • Odurzony lub pijany sprawca wypadku śmiertelnego lub wypadku powodującego ciężkie obrażenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Wcześniej dolna granica wynosiła 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyroki do jednego roku można było zawiesić.
  • Organy ścigania będą miały więcej czasu, by wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczenia drogowego. Sprawy będą się przedawniać dopiero po 3 latach od momentu popełnia czynu. Poprzednio sprawa przedawniała się po 2 latach.
  • Osoba, która kieruje samochodem mimo iż prawo jazdy zostało zabrane naraża się na karę do dwóch lat więzienia. Zostanie również na taką osobę nałożony zakaz prowadzenia pojazdów od roku do nawet 15 lat.
  • Osoba, która złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazana na karę do 5 lat więzienia. Wcześniejsza kara wynosiła do 3 lat.
  • Osoba, która ucieka przed pościgiem policji, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych radiowozu, popełnia przestępstwa, za które może trafić do więzienia nawet na 5 lat. Wcześniej ucieczka przed radiowozem była traktowana jako wykroczenie, za które groziła grzywna i areszt do 30 dni.
  • Sądy w orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe będą obligatoryjnie informowane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego. Takie informacje zostaną pobrane z centralnej ewidencji kierowców. Obecnie nie ma takiego obowiązku i wyroków jest zbyt łagodnych.
  • Uszczególniona zostanie regulacja, która dotyczy poddawania kierującego rutynowego badania trzeźwości.

Uchwalone przez Sejm zmiany mają sprawić, że państwo zacznie zdecydowanie szybciej i sprawniej działać, gdy dojdzie do przestępstw i  groźnych wykroczeń popełnianych przez pijanych kierowców i piratów drogowych. Zmiana oznacza, że wymiar sprawiedliwości nie będzie już bezradny w kwestii karania tych, którzy na drogach sprawiają śmiertelne zagrożenie.

Źrodło: PAP, www.centrumprasowe.pap.pl, www.polskieradio.pl

 
Rozkoduj VIN: