Na początku roku obowiązkowe ubezpieczenie OC poszło w górę. Minęło już pół roku i nie widać wciąż końca podwyżek. Dlaczego kierowcy muszą płacić więcej oraz jak w tej sytuacji można zaoszczędzić? Odpowiedź w tym artykule.

Dlaczego OC podrożało?

Wielu kierowców dostając wznowienie polisy jest bardzo zaskoczonych tym, że muszą płacić więcej. Wpływ na droższe OC ma z pewnością wprowadzony podatek bankowy i straty, które w ostatnim czasie ponieśli ubezpieczyciele w związku ze sprzedażą polis. Oprócz tego trwająca wojna cenowa doprowadziła do tego, że ubezpieczyciele dopłacali do ubezpieczeń dla kierowców. Właśnie rekordowe straty sprawiły, że wojna cenowa musiała zostać zakończona. Z obecnych podwyżek Towarzystwa Ubezpieczeniowa są zadowolone, ale co z kierowcami? Podwyżki oznaczają, że kierowcy będą mieć pewność, że zmniejszą się problemy przy wypłacie odszkodowań.

Tegoroczne podwyżki OC mają miejsce praktycznie we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Najczęstsze przyczyny podwyżek to:

  • Zmiany zasad likwidacji szkód z OC sprawcy
  • Wyższe odszkodowania wypłacane poszkodowanym
  • Obowiązek udostępniania samochodów zastępczych
  • Brak polis u niektórych kierowców
  • Opodatkowanie aktywów Towarzystw Ubezpieczeniowych

Podatek Religii może być kolejnym czynnikiem dalszych podwyżek. Wprowadzenie jego oznacza, że część kosztów związanych z leczeniem ofiar wypadków spadnie na kierowców. Jeśli takie finansowanie z polisy OC sprawdzi się to pewne jest, że podwyżki dalej będą trwać.

Ubezpieczyciele ponieśli straty

Według obserwacji rynku ubezpieczeniowego można stwierdzić, że obowiązkowe ubezpieczenie OC podrożało od 12 do nawet 50%. Największy wzrost cen można zauważyć w największych polskich miastach. Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała niedawno raport z którego wynika, że zysk netto Towarzystw Ubezpieczeniowych w pierwszym kwartale 2016 roku wyniósł 626 milionów złotych. Było to o 41% mniej niż w 2015 roku. Natomiast Polska Izba Ubezpieczeń wskazała, że w I kwartale 2016 roku ubezpieczyciele z polis dla kierowców ponieśli starty na poziomie 316 milionów złotych. Jest to dużo w porównaniu z rokiem 2015. Wtedy starty wyniosły „tylko” 59 milionów złotych.

Czy podwyżki oznaczają brak polis?

Wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia OC z pewnością nie zadowoli większości kierowców. Czy to oznacza, że wielu z nich świadomie zrezygnuje z takiej polisy i będzie jeździć bez ważnego ubezpieczenia?  Według danych UFG nic takiego nie ma miejsca. Okazuje się, że liczba pojazdów bez OC spadła o 150 tysięcy. Wprowadzenie wyższych kar za brak OC i skuteczny system wykrywania pojazdów bez ważnych polis jak widać skutecznie odstraszył kierowców od takiego pomysłu.

Przypominamy, że obecne kary za brak OC wynoszą:

Dla właściciela samochodu osobowego:

  • 740 zł- spóźnienie do 3 dni
  • 1850 zł- spóźnienie od 3 do 14 dni
  • 3700- spóźnienie powyżej 14 dni

Dla właścicieli ciężarówki to:

  • 1110 ZŁ- spóźnienie do 3 dni
  • 2780 zł- spóźnienie od 3 do 14 dni
  • 5550 zł- spóźnienie powyżej 14 dni

Dla posiadaczy innych pojazdów np. motocykli:

  • 120 zł- spóźnienie do 3 dni
  • 310 zł- spóźnienie od 3 do 14 dni
  • 620 zł- spóźnienie powyżej 14 dni

 

Porównuj oferty

Na chwilę obecną nikt nie może przewidzieć do kiedy będą trwały podwyżki. Kierowcy, którzy chcą znaleźć najtańsze ubezpieczenie powinni porównywać oferty we wszystkich firmach. Taką możliwość daje porównywarka OC na stronie www.superubezpieczenia.pl. Po wprowadzeniu niezbędnych danych w kilka chwil można sprawdzić ceny składek i kupić polisę online. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa system PayU.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie www.superubezpieczenia.pl lub pod numerem telefonu 720 221 221. Nigdy wcześniej kupno najlepszej i najtańszej polisy nie było tak proste. Sprawdź zalety kupowania polisy online.

 

Źródło: www.superubezpieczenia.pl, www.fakt.pl, www.polskieradio.pl, www.obserwatorfinansowy.pl

 
Rozkoduj VIN: