Jeśli policjant zatrzyma nas by wypisać nam mandat za przekroczenie prędkości nie oznacza, że na nasz wybryk ma niezbite dowody.

Powinniście wiedzieć co zrobić w niektórych sytuacjach, gdyż często zatrzymanie budzi wiele kontrowersji. Wypisanie mandatu w tym przypadku będzie dla nas krzywdzące i powinniśmy wiedzieć jak walczyć o swoje prawa.

Sprawdź legalizację urządzenia pomiarowego

Wszelakie urządzenia do pomiaru prędkości winny mieć aktualne świadectwo legalizacji. Jeśli takowego nie będzie to policjant lub strażnik miejski nie może na podstawie pomiaru z tego urządzenia wystawić nam mandatu. Zazwyczaj jednak mundurowi pilnują terminu przeglądów, więc brak ważnego świadectwa to rzadkość.

Przed przyjęciem mandatu powinniśmy poprosić funkcjonariusza o pokazanie dokumentu legalizacji urządzenia. Każdy funkcjonariusz powinien mieć go przy sobie i okazać go nam. Dodatkowo w dokumencie znajduje się, również numer seryjny urządzenia.

Oprotestuj zamaskowanie fotoradaru

Nie jest jeszcze zabronione ukrywanie fotoradarów, lecz są inne przepisy związane z tymi urządzeniami. Fotoradar musi znajdować się w oryginalnej obudowie, przewidzianej przez producenta. Jeśli zostanie zamaskowany, zdjęcie nie może być podstawą do wystawienia mandatu.

W przypadku, kiedy fotoradar zostanie ukryty np. w obudowie( innej niż oryginalna) i zrobił nam zdjęcie, zatrzymajmy się na miejscu zdarzenia i wykonajmy fotografie urządzeniu. Kiedy zostaniemy wezwani przez policję lub straż miejską, odmówmy przyjęcia grzywny. Sprawa być może zostanie skierowana do sądu, ale pokazując nasze zdjęcie zamaskowanego fotoradaru mamy szanse na wygranie sprawy.

Poproś o pokazanie pełnego kadru zdjęcia

Jeżeli na zdjęciu z fotoradaru w kadrze widać dwa samochody, nie masz pewności czyja prędkość została zmierzona. Ten problem dotyczy starszych modeli. Zdarza się też, że straż miejska tak kadruje zdjęcie by było widoczne 1 auto.

Jeśli dostaniemy zdjęcie wykonane przez fotoradar, poprośmy o pokazanie pełnego kadru. Kiedy widać na nim dwa samochody, należy powiedzieć o naszych wątpliwościach. Zazwyczaj wystarczy to by zmieniono decyzję z mandatu na pouczenie.

Zakwestionuj „celność” pomiaru

Tzw. „Suszarka” mierzy prędkość szeroką wiązką fal. Dlatego policjanci nie powinni jej używać kiedy obok siebie jedzie kilka aut. Nie ma wtedy pewności, którego radar uchwycił.

Kiedy zatrzyma nas policjant możemy zwrócić uwagę na wątpliwości dotyczące pomiaru. Jeśli jednak policjant nie uzna naszych racji, pozostaje nie przyjęcie grzywny i czekanie na sprawę w sądzie.

Wskaż na niebezpieczne miejsce zatrzymania

Policja powinna zatrzymać auto w miejscach, gdzie nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa. Wynika to z rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego.

W przypadku, gdy policjant karze nam zatrzymać się w niebezpiecznym miejscu np. na zakręcie, zwężeniu drogi, przystanku, powinniśmy na to zwrócić uwagę mundurowym. Być może nam się uda, ale jeśli nie, pozostaje nam przyjąć mandat i złożenie skargi.

Sprawdź czy radiowóz z kamerą cię doganiał

Radiowóz z wideo rejestratorem mierzy prędkość innych aut na podstawie wskazań własnego prędkościomierza. Policjanci muszą „gonić” kierowcę, a następnie przez ok. 100 m jechać równo za nim. Jeśli auto ścigane będzie doganiane, pomiar będzie nie prawidłowy, ponieważ w tym przypadku jest zawyżana prędkość.

Jeśli więc na filmie z naszym udziałem widzimy, że nasze auto jest coraz większe, bez użycia przez policjantów funkcji zoom, możemy odmówić przyjęcia mandatu.

Zakwestionuj odległość pomiarową

Nowe mierniki laserowe potrafią mierzyć prędkość z ponad 1 km. To co jest ich zaletą może być i wadą, gdyż przy lekkim drżeniu ręki, punkt pomiaru zostanie przesunięty na inne auto.

Kiedy zostajemy zatrzymani „laserem” przez policjanta, powinniśmy poprosić go o pokazanie na wyświetlaczu urządzenia, z jakiej odległości został wykonany pomiar. Jeśli odległość wynosi ponad 600 m, a przed lub za nami jechał inny pojazd, możemy próbować negocjować. Argumentem powinno być wskazanie, że z takiej odległości to niekoniecznie my zostaliśmy zmierzeni.

Źródło: Interia.pl

 
Rozkoduj VIN: