Już od pewnego czasu dzięki takim osobom jak Emil Rau z TVN Turbo, ludzie zaczęli wierzyć, że mają prawo odmówić mandatu i sprawę w sądzie wygrać. Oczywiście walka ze Strażą ma sens tylko wtedy, gdy dobrze znamy prawo i jesteśmy w 100% przekonani co do naszej racji. Świetnym dowodem na to, że sprawę w sądzie ze SM można wygrać jest sytuacja Jakuba Kołsuta z Chojnic, który nie przyjął mandatu na kwotę 500-set złotych i ostatecznie sąd przyznał mu rację.

Pan Jakub mandat otrzymał za parkowanie w pewnym źle oznakowanym miejscu w Chojnicach. Mianowicie stały tam dwa znaki, które oznaczają miejsca dla osób niepełnosprawnych, a między nimi jest pusta przestrzeń i nie ma żadnych oznaczeń poziomych, ani pioniowych.
Według strażników miejsce między znakami jest również przeznaczone dla osób z kartą inwalidzką i na tej podstawie wystawili mandat. Co ciekawe o złym oznakowaniu w Chojnicach powstał odcinek z cyklu „Emil łowca fotoradarów”, ale urzędnicy miejscy oraz komendant SM spławili Pana Emila Rau i uznali, że wszystko jest oznakowane jak należy.

Na początku sąd po zaocznej rozprawie ukarał Kołsuta mandatem w wysokości 150-ciu złotych oraz obciążył go kosztami rozprawy(80 złotych). Oskarżony był gotów mandat zapłacić, bo i tak było to już mniej niż 500 złotych, ale uwaga – komendant Straży Miejskiej w Chojnicach odwołał się od decyzji sądu, gdyż uznał karę za zbyt niską. Rozwścieczony chciwością komendanta Pan Jakub postanowił dokładnie przestudiować przepisy i podjąć walkę. W konsekwencji tego odbyły się jeszcze cztery rozprawy, a sąd skorzystał z pomocy policji i zarządu dróg. Ostatecznie sprawę wygrał nasz „bohater”, gdyż oznakowanie budziło wątpliwości i wprowadzało w błąd.

Jak sam Kołsut mówi, sprawa pochłonęła sporo czasu i kosztowała go wiele nerwów, ale jest z siebie bardzo dumny i usatysfakcjonowany. Co więcej w Chojnicach od razu po sprawie zaczęto zmieniać oznakowanie, tak by nie budziło wątpliwości. Zatem jak widać przy odpowiedniej determinacji i znajomości prawa walkę ze Strażą Miejską można wygrać. Wszystkim obywatelom, którzy tego próbują życzymy powodzenia!

Źródło: pomorska.pl

 
Rozkoduj VIN: