W większości miast w Polsce opłaty za parkowanie pobieranie są od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. No właśnie – w WIĘKSZOŚCI, bo nie we wszystkich. Urzędnicy z Rady Miejskiej w Augustowie postanowili, że kierowcy parkujący na miejskich parkingach będą płacić również w soboty. Przepisy weszły w życie rok temu, a w maju zajęła się nimi prokuratura, gdyż pobieranie opłat w soboty jest prawdopodobnie nielegalne.

Rada Miejska w Augustowie pewnie swój pomysł uznała za fenomenalny, gdyż Augustów to miasto turystyczne, co oznacza że w weekendy z płatnych parkingów korzysta więcej osób niż w dni robocze.
Uznali też, że w okresie wakacyjnym opłaty powinny być dwukrotnie wyższe. Problem w tym, że sobota dniem roboczym nie jest, a w ustawie o drogach publicznych napisane jest wyraźnie, że opłaty za parkowanie mogą być pobieranie w określone dni robocze.

Prokuratura Rejonowa z Augustowa jak każda inna prokuratura może składać skargi oraz żądać zmiany przepisów, jeśli stwierdzi, że są one niezgodne z prawem. Z tego prawa skorzystał autor skargi Asesor Marcin Faszcza z Prokuratury Rejonowej w Augustowie. Skarga została złożona na podstawie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Krakowa, które wyraźnie mówią że sobota dniem roboczym nie jest.

Z racji tego, że Rada Miasta uznała, iż ma pełne prawo do pobierania opłat w sposób w jaki to robiła cały rok, sprawą zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Swoje odrzucenie skargi posiłkują stwierdzeniem, że „z sobotą jest problem w orzecznictwie” oraz tym, że „wyroki zapadają w jedną jak i w drugą stronę”. Cytaty te pochodzą z wypowiedzi zastępcy burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka. Na rozwiązanie sprawy musimy zatem jeszcze trochę poczekać..

Źródło: motoryzacja.interia.pl

 
Rozkoduj VIN: