Numer identyfikacyjny motocykla to unikalny kod, który jest umieszczany na jego stałym elemencie już na etapie produkcji. Sprawdzenie numeru VIN bez względu czy to skuter, motorower lub inny jednoślad pozwala uzyskać wiele cennych informacji o pojeździe takich jak rok modelowy, historia wypadków czy własności oraz co ważne rozkodowanie numeru ramy umożliwia przeszukanie bazy skradzionych pojazdów.  Może to być szczególnie istotne w momencie zakupu motocykla. Zatem jak sprawdzić i rozkodować VIN w motocyklu. Podpowiadamy.

Jak wygląda numer VIN motocykla?

VIN w motocyklu podobnie jak w przypadku samochodów jest niepowtarzalny i składa się z 17 znaków. Ten unikalny kod podzielony jest na 4 sekcje:

  • SEKCJA I WMI World Manufacturer  Identifier) – identyfikator producenta
  • SEKCJA II VDS (Vehicle Descriptor Section) – identyfikator pojazdu
  • SEKCJA III – znak kontrolny
  • SEKCJA IV – rok produkcji, fabryka,  VIS (Vehicle Indicator Section) – numer kolejny pojazdu .

Jak widać VIN w motocyklu niczym nie odbiega od numeru nadwozia umieszczanego w samochodach.

Gdzie znajduje się VIN w motocyklu?

Kod VIN możemy znaleźć w dokumentach jednośladu oraz jego dowodzie rejestracyjnym. Jednak zawsze warto zlokalizować ten numer na stałym elemencie motocykla, tak by móc odpowiednio zidentyfikować jednoślad. Zatem gdzie znajduje się VIN w pojazdach motocyklowych? Numer VIN w motocyklu znajduje się najczęściej na ramie blisko kierownicy. Niektóre kody są umieszczane na silniku blisko dna cylindra. Zazwyczaj, aby zobaczyć VIN motocykla należy przesunąć kierownicę w lewą stronę i spojrzeć na prawą stronę ramy pojazdu, w miejscu, w którym kierownica styka się z ramą. Jednak podobnie jak w przypadku samochodów VIN w zależności od danego producenta może być zlokalizowany w całkiem innych miejscach. Dlatego warto wówczas skorzystać ze sprawdzonych narzędzi, które umożliwiają szybkie ustalenie gdzie jest w VIN w motocyklu.

Sprawdzenie numeru VIN w motocyklu

Weryfikacja kodu VIN w motocyklu pozwala uzyskać obszerny raport zawierający szczegółową historię pojazdu. Co ważne dzięki sprawdzeniu numeru identyfikacyjnego możemy zapoznać się ze wszystkimi informacjami o konkretnym modelu motocykla od momentu jego wyprodukowania aż do chwili obecnej. Raport ten będzie bardzo pomocny w przypadku zakupu używanego jednośladu. Bowiem właśnie w ten sposób można zweryfikować wszelkie informacje podawane przez aktualnego właściciela. Tym bardziej, że niektórzy sprzedawcy w obawie przed brakiem finalizacji transakcji nie ujawniają wszystkich istotnych szczegółów o swoim motocyklu. Po za tym najzwyczajniej mogą też zapomnieć o kilku podstawowych informacjach wynikających z historii motocykla lub nie mieć wiedzy na temat jakiś wcześniejszych zdarzeń. Zatem co zawiera VIN motocykla? Jego sprawdzenie pozwala uzyskać między innymi informacje na temat:

  • Ostatnio udokumentowanego stanu licznika,
  • Kradzieży motocykla,
  • Poważnych napraw np. z powodu zniszczenia ramy,
  • Ilości wcześniejszych właścicieli,
  • Wszelkich wypadków drogowych, w których mógł uczestniczyć pojazd a także jego napraw,
  • Specyfikacji technicznych motocykla tj. pojemność, typ silnika czy rok modelowy.

Rozkodowanie numeru VIN w motocyklu

Rozkodowanie numeru VIN w motocyklu to najlepszy sposób na to, by poznać prawdziwą historię pojazdu i sprawdzić czy używany jednoślad nie pochodzi z kradzieży lub jest bezwypadkowy. Bezpośrednio wprowadzając kod do poniższego formularza możesz uzyskać łatwo i szybko informacje na temat danego motocykla.

Dane te mogą okazać się szczególnie pomocne dla osób, które kupują motocykl z rynku wtórnego. Tym bardziej, że pełny raport pomaga ustalić rzeczywistą wartość pojazdu. A także zminimalizuje ryzyko związane z zakupem używanego jednośladu, ponieważ rozkodowanie VIN umożliwi sprawdzenie czy pojazd w przeszłości nie brał udziału w poważnym wypadku lub czy przechodził naprawy serwisowe. Dzięki temu już na początkowym etapie transakcji można uniknąć zakupu skradzionego lub uszkodzonego motocykla. Dlatego zawsze warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić numer VIN motocykla,  który chcesz kupić, tak by uniknąć kosztownych napraw i innych problemów z pojazdem, które mogą pojawić się w przyszłości? Jak widać, raport historii VIN ma duże znaczenie, ponieważ może czasami uratować życie w przypadku, gdy rama motocykla została wcześniej poważnie uszkodzona i naprawiona.

Artykuł został przygotowany we współpracy z MotoKlub.pl oraz NajtaniejUAgenta.pl