Filtry w każdym samochodzie pełnią bardzo istotną rolę – to między innymi one gwarantują optymalną pracę podzespołów w pojeździe. Jak dokładnie działają filtry w aucie i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Dlaczego ich regularna wymiana jest tak istotna? Zapraszamy do lektury artykułu! 

Filtr samochodowy — definicja 

Głównym zadaniem wszystkich filtrów w samochodzie jest zapobieganie dostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza układu, przy którym się znajdują. Ich poprawne działanie uniemożliwia gromadzenie się w podzespołach szkodliwych dla samochodu zabrudzeń, co zapobiega potencjalnym awariom. Regularna wymiana filtrów przedłuża żywotność poszczególnych układów, dlatego należy o niej pamiętać! 

Rodzaje filtrów samochodowych 

Wyróżniamy 4 podstawowe filtry występujące w samochodach: oleju silnikowego, powietrza, paliwa oraz kabinowy. Oto krótka charakterystyka: 

  • Filtr oleju silnikowego to jeden z najważniejszych filtrów, gdyż odpowiada za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń, które w rezultacie mogłyby dostać się do silnika. To znacznie przyspieszyłoby zużycie jednostki napędowej. 
  • Filtr powietrza ma za zadanie oczyszczenie powietrza przekazywanego do komór spalania z zanieczyszczeń w postaci pyłu czy kurzu. Jeżeli filtr nie będzie działał prawidłowo, ucierpią na tym osiągi samochodu, a także istnieje ryzyko przedostania się brudu do silnika.  
  • Filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie paliwa z potencjalnych zanieczyszczeń w postaci osadów. Umożliwia poprawne funkcjonowanie układu paliwowego. 
  • Filtr kabinowy odpowiada za komfort jazdy kierowcy i jego pasażerów, a także za ich zdrowie. W jaki sposób? Uniemożliwia przedostawanie się kurzu i pyłków do wnętrza pojazdu, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, szczególnie u alergików. Mimo że głównie ma on wpływ na komfort jazdy, również należy go regularnie wymieniać. 

Jak często wymieniać filtry? 

To kiedy należy wymienić filtr zależy od jego rodzaju, a także od zaleceń producenta pojazdu. Filtr oleju należy wymieniać przy każdej wymianie oleju, czyli raz w roku bądź po przejechaniu od 10 do 15 tysięcy kilometrów. W przypadku filtra powietrza sytuacja wygląda podobnie – eksperci również rekomendują wymianę raz do roku bądź po przejechaniu do 30 tysięcy kilometrów. Czas wymiany filtra paliwa zależny jest od rodzaju silnika. W pojazdach z silnikiem benzynowych filtr można wymieniać co 100 tysięcy kilometrów, a w dieselach – już mniej więcej co 40 tysięcy kilometrów. Filtr kabinowy najlepiej wymieniać raz do roku lub po dostrzeżeniu skutków jego zanieczyszczenia, m.in. większego parowania szyb czy nieprzyjemnego zapachu w kabinie. 

Gdzie kupić filtry samochodowe? 

Zarówno filtry samochodowe, jak i inne elementy pojazdu, warto kupować w renomowanych sklepach motoryzacyjnych, oferujący duży wybór produktów. Ogromną ofertę części do samochodów różnych marek znajdziesz w hurtowni i sklepie motoryzacyjnym Moto Trader. Możesz liczyć na profesjonalne doradztwo pracowników – miłośników branży moto z wieloletnim doświadczeniem. Z ofertą filtrów samochodowych ze sklepu motoryzacyjnego Moto Trader zapoznasz się tutaj – https://mototrader.pl/ . 

Artykuł partnera